FIFA çıkış yolu arıyor

FIFA'da yaşanan deprem, Blatter ve Platini'yi devre dışı bırakırken, şubat ayında yapılacak genel kurul futbol yönetimindeki mevcut yapı nedeniyle umut vermiyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Ekonomisinin giderek büyümesiyle "oyun" olmaktan çıkan futbolun çatı kuruluşunda yaşanan deprem, FIFA Başkanı Sepp Blatter ve UEFA Başkanı Michel Platini'yi devre dışı bırakırken, şubat ayında yapılacak genel kurul futbol yönetimindeki mevcut yapı nedeniyle umut vermiyor.

FIFA'yı 17 yıldır yöneten Blatter'in bu yıl mayıs ayında FBI operasyonlarının ve yolsuzluk iddialarının damga vurduğu FIFA Genel Kurulu'nda yeniden başkan seçilmesine karşın dört gün sonra istifa edeceğini açıklaması, UEFA başkanlığı koltuğunda 8 yıldır oturan Platini'nin dünya futbolunu yönetmesinin önünü açtı.

Platini, Türkiye'nin de ev sahipliği için aday olduğu ancak ikinci turda 7'ye 6 Fransa'ya kaybettiği 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'nı FIFA başkanı olarak izlemenin hesaplarını yaparken, 2011 yılında hesabına yatırılan 2 milyon İsviçre Frangı bütün planları bozdu.

9 yıl sonra gelen ödeme Platini'nin kariyerini bitirdi

Le Sport dergisine 1987 yılında verdiği demeçte "Çok nadir hata yapıyorum, çünkü içgüdülerime güveniyorum" diyen 60 yaşındaki Platini, söz konusu para transferinin 1998-2002 yıllarında Blatter'e yaptığı danışmanlık için yatırıldığını savunsa da transferin niye 9 yıl sonra yapıldığı konusunda kimseyi ikna edemedi.

Sporda yolsuzluk ve rüşvet iddialarına ilişkin davalara bakan ve "ChangeFIFA" isimli organizasyonun direktörlüğünü yürüten ABD'li avukat David Larkin, AA'ya yaptığı açıklamada, Platini ile Blatter arasında 2 milyon İsviçre Frangı değerinde sözlü bir anlaşmaya varılmasını ve bunun ödemesinin 9 yıl sonra yapılmasını "ilginç" ifadesiyle değerlendirdi.

İngiltere'nin saygın gazetelerinden Guardian'ın futbol yazarı David Conn ise FIFA Etik Kurulu'nun sekiz yıl futboldan men kararının FIFA'da bir dönemin sona erdiğini göstermesi açısından önemli olduğunu belirterek, "Blatter ve Platini hakkındaki futboldan men kararları, ikisinin de sonu anlamına geliyor ancak Platini, Blatter'e göre daha talihsiz" diye konuştu.

"FIFA'nın başına futbol dışından biri gelmeli"

FIFA Etik Kurulu'nun Blatter ve Platini için verdiği sekizer yıl futboldan men cezaları, spor kamuoyunu FIFA'nın ve futbolun geleceği adına heyecanlandırsa da Blatter'in FIFA'yı 17 yıl yönettiği göz önünde bulundurulduğunda futbolun mevcut yapısının değişmesi için daha radikal adımların atılması görüşü ağırlık kazanıyor.

Blatter'in futboldan men edilmesinin FIFA'nın değişmesi ve futbolun daha iyi bir geleceğe sahip olması için önemli olduğunu belirten Guardian yazarı Conn, "Daha iyi bir gelecek için yapılması gereken çok şey var. Ahlaka, daha fazla çalışmaya ve iyi niyete ihtiyaç var" dedi.

David Conn, FIFA'nın geleceği açısından futbolun dışından birinin başkanlığa getirilmesini savunurken, David Larkin ise Blatter döneminde başkan adaylığı için kuralların çok katılaştırıldığını ve dışarıdan birinin başkan seçilmesinin çok zor olduğunu düşünüyor.