11 °C

Filistin'den UCM'ye 'İsrail soruşturması' talebi

Filistin Dışişleri Bakanı, Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne İsrail'le ilgili soruşturma talebinde bulundu.

Filistin'den UCM'ye 'İsrail soruşturması' talebi

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el Maliki, İsrail politikalarıyla ilgili olarak Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) başvurdu. 

El Maliki, İsrail'in katliamlarıyla ilgili dosyayı UCM'ye teslim etti ve İsrail ile ilgili tüm suçlamalar için gecikme olmadan soruşturma başlatılmasını talebinde bulundu.

Bakan Maliki, dosyayı teslim ettikten sonra düzenlenen basın toplantısında, bugün hala sistematik bir şekilde işlenen suçlara maruz kalan Filistinliler için adaletin sağlanması amacıyla tarihi bir adım attıklarını söyledi.

Maliki, "UCM Başsavcısı Fatou Bensouda'ya teslim ettiğimiz dosyayla hemen ve gecikmeden bir inceleme yapılması talebinde bulunduk. Dosyada işlenen suçlara ilişkin yeterince delil var. Bu adımı, nesilden nesle İsrail'in cezalandırılmadan işlediği suçlardan dolayı acı çeken Filistinliler için attık" dedi.

Suçlara sebebiyet verenlerin sorumlu tutulması gerektiğini belirten Maliki, "Teslim ettiğimiz dosyanın içerisinde Filistin topraklarında ve sınırlarında işlenen bütün suçlar mevcut. Buna Doğu Kudüs ve Gazze Şeridi de dahil. Özellikle Büyük Dönüş Yürüyüşü'nde yapılan acımasız saldırıyla ilgili deliller de var. Bu adaletsizliğin Filistin'in geleceği olmasına izin vermeyeceğiz" ifadesini kullandı.

İsrailli askerlerin, ABD'nin Tel Aviv büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını protesto eden Filistinlilere ateş açması sonucu 62 kişi hayatını kaybetmiş, binlerce Filistinli yaralanmıştı.

BM, Gazze tasarısını kabul ettiBM, Gazze tasarısını kabul etti

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.