20 °C

Frankfurt'ta Merkez Bankası isyanı

Avrupa Merkez Bankası'nın Frankfurt'taki yeni merkezinin açılışında protestocular polis araçlarını yaktı.

Frankfurt'ta Merkez Bankası isyanı

Avrupa Merkez Bankası'nın Frankfurt'taki yeni genel merkez binasının resmi açılışı kentteki protestolar eşliğinde gerçekleştirildi.

 Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) Frankfurt'taki yeni genel merkez binasının resmi açılışı kentteki protestolar eşliğinde gerçekleştirildi. Açılış töreninde konuşan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, bankanın yeni merkezinin Avrupa'da entegrasyonun güçlü bir sembolü olduğunu söyledi. 

Binanın yapımında birçok kişinin özveriyle çalıştığını belirten Draghi, "Bu bina Avrupa'nın birlikte neler elde edilebileceğinin en iyi sembolüdür. Birçok kişinin bu binayı yapmak için yorulmaksızın çalıştığı bir gerçek" ifadelerini kullandı.

Yeni genel merkezin aynı zamanda Frankfurt şehri için bir "sınır taşı" olduğunu dile getiren Draghi, yeni binanın ECB'nin görevini devam ettirmesi adına etkileyici bir mekan sağladığını bildirdi. 

Açılıştan dolayı Frankfurt’ta düzenlenen eylemlere de değinen Draghi, "Kriz Avrupa birliğini test ediyor. Bazıları, bugün protestocuların bir çoğu gibi, Avrupa'nın çok az şey yaptığına inanıyor. Ancak  bazıları da Avrupa'da ortaya çıkan popülist partiler gibi, Avrupa'nın çok şey yaptığına inanıyor" dedi.

 

fffff.png

Eylemler devam ediyor

Öte yandan, ECB’nin yaklaşık 1,3 milyar avro harcayarak Ostend semtinde yer alan eski bir pazar hali olan Grossmarkthalle'de inşa ettirdiği yeni merkezinin açılışı öncesinde kapitalizm karşıtı eylemleriyle bilinen "Blockupy" adlı harekete mensup çok sayıda gösterici, ECB’nin kemer sıkma politikaları ve yeni banka binasının yüksek maliyetini şehrin farklı yerlerinde eylemler düzenleyerek protesto etti. 

80'den fazla polis yaralandı

Sabahın erken saatlerinde toplanan göstericiler, polis araçlarını yaktı ve çevredeki binalara zarar verdi. Frankfurt polisi, şimdiye kadar 88 polisin yaralandığı açıkladı. Gösterilerde sekiz polisin atılan taşlarla, 80 polisin de biber gazı kullanımı sonucu yaralandığı kaydedildi.

Blockupy hareketi sözcüsü Hendrik Wester ise polisin bazı göstericilere saldırdığını iddia etti.

Gösterilerde çok sayıda protestocunun gözaltına alındığı, birçoğunun da biber gazı, tazyikli su ve cop darbeleri sonucu yaralandığı bildirildi.

Akşama kadar sürecek protesto eylemlerine yaklaşık 10 bin kişinin katılacağı tahmin ediliyor.

polisic-001.jpg

Alman hükümetinden kınama

Öte yandan, Almanya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel, Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ile Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, göstericilerin şiddet kullanmalarını kınadı ve şiddetin hiçbir şekilde haklı çıkarılamayacağını söyledi.

Avrupa Merkez Bankası’nın Avrupa’nın birliği için çok şey yaptığından dolayı protestoların “anlayışsızlık” ve “entelektüel olarak hatalı hareket” olduğunu beliren Gabriel, “Bu mazur görülebilir. Şiddet kullanılması ise affedilemez” şeklinde konuştu.

Maliye Bakanı Schauble de “Polis araçlarını yakmak için hiçbir gerekçe yoktur. Özgürlükçü hukuk devletiyiz. Düşüncelerimizi söylemek için yeteri kadar imkanlarımız var. Ancak kimsenin polis ve itfaiye erlerinin bedenlerini ve hayatını tehlikeye atma hakkı yok” dedi.

Adalet Bakanı Heiko Maas, Twitter’den yaptığı açıklamada, polise karşı şiddetin hiçbir şekilde haklı çıkarılmayacağını söyledi. Olay çıkaranların bunun sonuçlarına katlanmaları gerektiğini belirten Maas, “Gösteri yapma hakkını istismar edenler, yasaların sertliğini hisseder” ifadesini kullandı.

Alman Polis Sendikası Başkanı Rainer Wendt de Frankfurt’taki olaylarla şiddetin yeni bir boyuta geldiğini belirtti. “Kapitalizm eleştirisi bahanesiyle tüm Avrupa ülkelerinden şiddet yanlısı bir çete toplanarak devlete saldırıyor” diyen Wendt, olaylarda şiddetin yeni bir nitelik kazandığını söyledi.

duman.jpg

Frankfurt semaları dumanla kaplandı

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap