31 °C

Fransa'da yaşayan yabancılara yeni haklar

Meclis Genel Kurulunda tartışmaya açılan tasarı, yabancılara daha uzun süreli oturum izni verilmesini öngörüyor

Fransa'da yaşayan yabancılara yeni haklar

Fransa’da yaşayan yabancılara daha uzun süreli oturum izni verilmesini öngören yasa tasarısı, Meclis Genel Kurulunda tartışmaya açıldı.

Tasarının en önemli maddesi, ülkeye yeni gelen yabancılara bir yıl yerine, iki ila dört yıl oturma izni verilmesini öngörüyor. Her yıl yenilenmesi gereken oturma izni, gerek bu ülkede yaşayan yabancılar gerek izni veren valilikler açısından ciddi sorun yaratıyor.

Fransa’da AB dışından gelen yabancıların sayısının yaklaşık 2,5 milyon olduğu tahmin ediliyor. Bunlardan 1,8 milyonu 10 yıllık oturma ve çalışma iznine sahipken, diğerleri her yıl bu izinleri valiliklerde uzatıyor.

Ülkeye AB dışından her yıl yaklaşık 200 bin yabancı geliyor. Bu kişilerin yarıdan fazlası "aile birleşmesi" hakkını kullanıyor, 60 bin kişi de eğitim amaçlı giriş yapıyor. Diğerlerini de mülteciler, tedavi olmak için gelenlerle resmi davetle çalışmaya gelenler, bilim adamları, sanatçılar ve sporcular oluşturuyor.

3 yıllık oturma izni

Yine komisyonda kabul edilen bir değişiklik önergesiyle Fransız vatandaşıyla evli olanlara da üç yıllık oturma izni verilmesi hedefleniyor.

Tasarı, Meclis Genel Kurulunda oylandıktan sonra Senato gündemine gelecek.

Bu arada aşırı sağcı Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen, yaptığı yazılı açıklamada, tasarıyı şiddetle eleştirdi. Fransa’nın daha fazla göçmen kabul etmesine karşı çıkan Le Pen, tasarı aleyhinde oy verilmesini istedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap