Fransa'da yolsuzluk iddiaları tartışılıyor

Fransa'da 3 bakanın devlet bütçesini denetimsiz kullandığı öne sürüldü.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Fransız Le Canard Enchaine gazetesi, dönemin İçişleri Bakanı mevcut Başbakan Bernard Cazeneuve, Çevre Bakanı Segelone Royal ve Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian'ın devlet bütçesini denetimsiz kullandığını iddia etti.

Gazete, kayıtlı bir mali müşavir olmadan toplamda 300 milyon avroluk bir bütçenin 3 bakan tarafından kullanıldığını, Sayıştay'ın konuyu 20 Şubat'ta görüşeceğini yazdı.

Söz konusu iddiaların, bakanların 2013-2015 dönemindeki bütçe harcamalarını kapsadığı kaydedildi.

Daha önce de cumhurbaşkanlığı seçiminde merkez sağ Cumhuriyetçi Partinin adayı François Fillon'un eşi Penelope Fillon'un milletvekili danışmanı sıfatıyla maaş alması konusunda başlayan tartışma ise sürüyor.

Mediapart haber sitesi de 52 milletvekilinin eşine, 28 milletvekilinin kızına, 32 milletvekilinin ise oğluna danışman sıfatı ile mecliste iş verdiğini yazmıştı. Söz konusu haber sitesi, 2014 yılı verilerine göre 577 milletvekilinden 115'inin yakın akrabalarını, danışman sıfatıyla tam gün, yarım gün veya sözleşmeli olarak işe aldığını duyurmuş, milletvekillerinin danışmanlarının yüzde 20'sini eş ve çocuklarının yanı sıra aralarında kuzenlerin de bulunduğu yakın akrabaların oluşturduğuna dikkati çekmişti.

Le Canard Enchaine gazetesi ise, geçtiğimiz günlerde Penelope Fillon'un, eşi François Fillon'a 1998'den itibaren danışmanlık yaparak haksız yere 8 yılda 500 bin avroya yakın maaş aldığını öne sürmüştü.

Ulusal Mali Suçlar Savcılığı, bu haberin ortaya çıkmasının ardından François Fillon'un eşi Penelope Fillon hakkında ön soruşturma başlatmıştı.

Etiketler