FT: AB'nin planı çözümden çok laf salatası

Financial Times "Yardım gelinceye kadar zaten Yunanistan için çok geç kalınmış olabilir" dedi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

LONDRA - İngiliz Financial Times (FT) gazetesi, AB'nin Yunanistan'ı ekonomik krizden kurtarma planının "çözümden ziyade laf salatası" olduğunu yazdı.

FT, geçen hafta Brüksel'deki AB zirvesinde bir araya gelen Euro kullanan 16 ülkenin liderlerinin, borç krizindeki Yunanistan'a destek planında anlaşmaları konusuna, Martin Wolf imzalı bir yorumla yer verdi. 

22 milyar Euroluk Yunanistan'a destek planının "bir çözümden ziyade laf salatası" olduğunu kaydeden gazete, "Fransa lideri Nicholas Sarkozy ve Avrupa Merkez Bankası, Washington merkezli Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) da bu işin içine karıştırılmış olmasını dehşetle izliyor olmalılar" yorumunu yaptı.

Makalede, planın ne Almanya ne de IMF için bir zafer olduğu bildirilerek, şöyle denildi:

"Öncelikle ortaya çıkacak plan IMF'ye mi yoksa AB'ye mi ait olacak? IMF ve Komisyon anlaşamazsa ne olacak? Dahası, Euro bölgesinin IMF tarafından hazırlanan bir programa oy birliğiyle evet demesi olasılığı var mıdır? Son olarak da bu yardım gelinceye kadar zaten Yunanistan için çok geç kalınmış olabilir."

Yunanistan'daki krizi çözmenin kolay bir yolu olmadığını yazan FT, Almanya'nın kısa vadede bir çıkış yolu bulabileceğini ancak Euro bölgesinin istediği yönde başarı elde edemeyeceğini kaydetti.

Bu konularda ilginizi çekebilir