FT: AYM'nin Twitter kararı hükümete darbe

Financial Times, Anayasa Mahkemesi'nin Twitter yasağının kaldırılmasına ilişkin verdiği kararı 'AK Parti'ye darbe' olarak yorumladı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

LONDRA - İngiliz Financial Times gazetesi, Türkiye'de Anayasa Mahkemesi'nin Twitter'a erişim engelinin kaldırılmasına yönelik kararının hükümete darbe olduğunu yazdı. Mahkeme kararı Financial Times'ın ilk baskısına yetişmediği için bu gelişme, gazetenin internet sitesinde duyuruldu.

Financial Times'ın haberinin başlığı, "Türkiye'nin en yüksek mahkemesi Twitter yasağını bozdu" oldu.
Gazetenin İstanbul'daki Türkiye muhabiri Daniel Dombey, Anayasa Mahkemesi'nin Twitter'a erişim engelini ifade özgürlüğünün ihlali olarak değerlendirdiğini belirtti.

"Yasak hala yürürlükte"

Financial Times, çarşamba akşamı itibariyle Türkiye'de Twitter yasağının hala yürürlükte olduğunu, siteye sadece Sanal Özel Ağlar (VPN) gibi ince teknik çözümler ile girilebildiğini vurguladı. Twitter'a erişim engelini Anayasa Mahkemesi'ne taşıyan isimlerden olan İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Yaman Akdeniz de Financial Times'a yaptığı açıklamada mahkemenin 'ifade özgürlüğü için tarihi bir karar' aldığını belirtti. Akdeniz şöyle devam etti: "Türkiye'de daha yüksek bir mahkeme yok. Bu nedenle (yetkililerin) karara uymaları gerek. Yapabilecekleri bir şey yok, zira kararı temyize götüremezler."

Yaman Akdeniz ayrıca, YouTube'a yönelik erişim engelinin kaldırılması için de Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulunabileceğini söyledi.

Etiketler