5 °C

G20 ülkelerinde büyüme yavaşladı

2013 genelinde G20 ülkeleri büyüme ortalaması geçen yıla göre yüzde 0,1 oranında azalarak yüzde 2,8 oranında gerçekleşti

G20 ülkelerinde büyüme yavaşladı

PARİS - Dünyanın en büyük 20 ekonomisine sahip G20 ülkeleri 2013 yılının son çeyreğine daha az büyüme kaydederek girdi. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nün (OECD) yayımladığı G20 ülkeleri büyüme raporuna göre  2013 yılının son çeyreğinde G20 ülkelerinde gayrisafi yurtiçi hasılada (GSYH) artış hızı yüzde 0,8 gerçekleşti. Bu rakam bir önceki döneme göre yüzde 0,1 daha düşük çıktı. 

G20 ülkeleri arasında Çin'de  yüzde 1,8'lik oranla en yüksek düzeyde büyüme sağlandı. Ülkedeki büyüme bir önceki çeyrekte yüzde 2,2 düzeyinde gerçekleşmişti. Çin'den sonra en yüksek büyüme ise yüzde 1,4'le Endonezya'da kaydedildi.  

Kanada'da yüzde 0,7 oranında kaydedilen büyüme Japonya'da da bir önceki döneme göre değişmeyerek yüzde 0,2 düzeyinde gerçekleşti. 

Güney Afrika, Avustralya ve Brezilya'da ise büyüme oranı bir önceki çeyreğe göre artış kaydetti. Güney Afrika'da büyüme rakamları yüzde 0,2'den yüzde 0,9'a çıkarken Avustralya'da da yüzde 0,6'den yüzde 0,8'e yükseldi. Geçen dönem ekonomisi yüzde 0,5 oranında küçülen Brezilya'da ise büyüme oranı yüzde 0,7 seviyesinde gerçekleşti 

İtalya 9 ay sonra büyüme kaydetti 

ABD, Güney Kore ve İngiltere'de ise büyüme yavaşladı. ABD'de önceki dönemde yüzde 1 oranında gerçekleşen büyüme son çeyrekte yüzde 0,6 seviyesine indi. İngiltere'de önceki dönemde yüzde 0,8 düzeyinde kaydedilen büyüme son çeyrekte yüzde 0,7 oldu. Güney Kore'de ise önceki çeyrekte ise yüzde 1,1 oranında sağlanan büyüme son çeyrekte yavaşlayarak yüzde 0,9 seviyesinde gerçekleşti. 

Bir önceki dönemde büyüme kaydedemeyen Fransa'da ise GSYH son çeyrekte yüzde 0,3 artış kaydetti. Almanya son çeyrekte yüzde 0,4 oranında büyürken 9 aydır büyüme sağlayamayan İtalya'da son çeyrekte büyüme rakamı ise yüzde 0,1 oldu. 

2013 genelinde ise G20 ülkeleri büyüme ortalaması yüzde 2,8 oranında gerçekleşti.  

Açıklamada Türkiye, Suudi Arabistan, Rusya ve Arjantin ile ilgili rakamlara yer verilmedi. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.