Gazze'de ölü sayısı 1886'ya yükseldi

Geçici ateşkes kararının ardından enkazdan çok sayıda cesedin çıkarıldığı Gazze'de, saldırılarda yaşamını yitirenlerin sayısının bin 886'ya yükseldiği belirtildi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

GAZZE - Gazze'de görevini fiilen sürdüren eski Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref El-Kudra, yaptığı açıklamada, sivil savunma ekiplerinin çarşamba akşamı geç saatlere kadar enkaz altından ceset çıkarmaya devam ettiğini belirtti.

Bu nedenle ölü sayısının yükseldiğini bildiren Kudra, bu çerçevede İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında 432'si çocuk, 243'ü kadın olmak üzere bin 886 kişinin hayatını kaybettiğini, 2 bin 979'u çocuk, bin 903'ü kadın, 9 bin 806 kişinin yaralandığını tespit ettiklerini kaydetti.

Sivil savunma ekiplerinin Gazze Şeridi'nin yoğun bombardımana maruz kalan sınır bölgelerinde, enkaz kaldırma çalışmalarını sürdürdüğü de kaydedildi.

Batı Şeria'da 12 Haziran'da kaybolan 3 Yahudi yerleşimcinin 18 gün sonra ölü bulunmasının ardından Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr, 2 Temmuz'da Yahudi yerleşimciler tarafından kaçırılmış ve yakılarak öldürülmüştü. İsrail, olayların ardından 7 Temmuz'da Gazze'ye havadan, 17 Temmuz'da da karadan saldırıya geçmişti.

Filistinli gruplar ve İsrail arasında salı günü 08.00'de başlayan 72 saatlik ateşkes sağlanmıştı.

Bu konularda ilginizi çekebilir