6 °C

Greenpeace'den nükleer santraline baskın

Örgüt üyeleri, Fransa'da bulunan Fessenheim nükleer santraline girdi

Greenpeace'den nükleer santraline baskın

PARİS - Greenpeace üyeleri, Fransa'nın en eski nükleer santraline girdi. 

Greenpeace, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesaplarından, eski nükleer santralle ilgili "ne kadar eski o kadar riskli" ifadesini kullanarak, Fransa'nın Almanya sınırında bulunan Fessenheim kentindeki nükleer santrale sabah saatlerinde girdiklerini duyurdu. 

Greenpeace Fransa tarafından düzenlenen eylemde, 14 farklı milletten 60'tan fazla aktivistin içeri girdiği belirtildi. 

Eylemciler, 20 Mart'ta Avrupa'da enerjinin geleceğine yönelik düzenlenecek zirve öncesi Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'e nükleer enerjinin risklerini hatırlatarak, başka enerji kaynakları bulunması çağrısı yaptı. 

Avrupa'daki eski nükleer santrallerin büyük tehdit oluşturduğuna dikkati çeken eylemciler, üzerinde "Avrupa'nın yaşlanan reaktörleri büyük tehdit" ve "Avrupa'daki riski durdurun" yazan pankartları iki reaktörün üzerine astı. 

Eylem sonrasında 20 göstericinin güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığı belirtildi. 

Twitter'dan Avrupa'da faaliyet gösteren 151 nükleer reaktörden 60'ının 30 yıldan fazla, 7'sinin ise 40 yılı aşkın süredir faaliyette olduğunu yazan eylemciler, Hollande'da konuyla ilgili harekete geçmesi çağrılarını yineledi. 

Fransa'da 1977'de kurulan santral, sismik hareketlerin yoğun olduğu bir yere konumlandırıldığı için çevreciler tarafından eleştiriliyor. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.