21 °C

Güney Kıbrıs sandık başında

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde seçmenler, 9 adayın yarıştığı seçimde yeni liderini belirlemek için oylarını kullanıyor.

Güney Kıbrıs sandık başında

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde (GKRY) halk 5 yıl görev yapacak yeni liderini seçmek için sandık başına gitti.

Rum kesiminin liderliği için toplam 9 adayın yarıştığı başkanlık seçimi için vatandaşlar, yerel saatle 07.00'de açılan sandıklarda oy kullanmaya başladı.

Aralarında yurt dışındaki 38 merkezin de bulunduğu toplam bin 122 seçim merkezinde sandıklar yerel saatle 18.00'de kapanacak.

GKRY'de kayıtlı 550 bin 876 seçmen bulunurken, bu seçmenlerin 657'si Kıbrıslı Türklerden oluşuyor. Başta Yunanistan ve İngiltere olmak üzere yurt dışında 15 ülkede ise toplam 11 bin 683 Rum seçmen kayıtlı bulunuyor.

Seçim sonuçlarında adaylardan herhangi birinin oyların yüzde 50'den fazlasını alamaması halinde Rum Yönetiminin liderini en çok oy alan iki adayın yarışacağı ikinci tur belirleyecek.
Güvenlik önlemlerinin de üst seviyede olacağı seçim boyunca 2 bin polisin görev yapacağı açıklandı.

Anastasiadis, favori aday

Son 5 yıldır Rum yönetiminin liderliğini yapan, sağcı muhafazakarların ve liberallerin oluşturduğu Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ) adayı Nikos Anastasiadis'in favori görüldüğü seçimde, AKEL'den Stavros Malas ve DİKO, EDEK, Dayanışma Hareketi ve Ekologlar’ın desteklediği Nikolas Papadopulos önde gelen diğer adaylar olarak görülüyor.

Oyunu Limasol'daki Lanitio Lisesinde kullanan Rum kesimi lideri Nikos Anastasiadis, aile üyeleri ve destekçileri tarafından karşılandı.

Torunlarıyla oy verme işlemini gerçekleştirdikten sonra basın mensuplarına konuşan Anastasiadis, halka seçimlere katılma çağrısında bulunarak, "Benim halkımızdan istediğim seçimden sonra da bizi birlikte tutabilecek bir adaya oy vermeleri. Asıl karşımızdaki rakipler değil, adanın sorunlarıdır. Bunları aşmak için iş birliği, ciddiyet ve planlama gerekiyor" dedi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap