19 °C

Halkların arzularını dikkate almak gerekir

Cumhurbaşkanı Gül, Ortadoğu'da ve İslam dünyasında yaşananları değerlendirdi.

Halkların arzularını dikkate almak gerekir

TAHRAN - Ortadoğu'da ve İslam dünyasında çok önemli, köklü değişimler yaşandığına işaret eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Bütün bu gördüğümüz olup bitenlerden arzumuz şu ki her ülkenin güçlü, halklarının onurlu ve daha mutlu bir şekilde çıkması ve bu süreçlerin kısa sürmesi" dedi.

Gül ve İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Bir gazetecinin, "Ortadoğu'da yaşanan gelişmeleri nasıl değerlendirdiği?" sorusu üzerine Gül, önce ziyaretine ilişkin bilgi vererek, ardından soruyu yanıtladı.

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ile gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetler arası görüşmelerde hem ikili hem de bölgesel konuları ele aldıklarını belirten Cumhurbaşkanı Gül, bu çerçevede İran'ın nükleer dosyasıyla ilgili konuları da ele aldıklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, şunları kaydetti:

"Bölgemizde özellikle Ortadoğu'da, İslam dünyasında çok önemli, köklü değişimlere şahit oluyoruz. Bunları da değerlendirdik. Benim görüşüm şudur ki bütün bu olup bitenlerin aslında hiçbir şekilde sürpriz olmaması gerekir. Bugünkü iletişim çağında, bugün herkesin birbirinden haberi olduğu bir dönemde halkların talepleri, istekleri çok gerçekçidir. Ben 2003 yılında Tahran'da, burada bir İslam Konferansı toplantısında konuşma yapmıştım ve şu değerlendirmede bulunmuştum, hiçbir ayrım yapmadan bütün ülkeler, hep beraber, hepimiz evlerimizin içini düzene koymamız gerekir.

Halkların arzularını dikkate almak gerekir, bu doğrultuda da gerek siyasi gerek ekonomik köklü reformlar yapmak gerekir. Dolayısıyla bazen yönetimlerin, liderlerin yapamadığını halk zorluyor. Aslında bölgede gördüğümüz şeyler budur. Liderlerin önderlik yapamadığına, halk önderlik yapıyor. Bütün bu gördüğümüz olup bitenlerden arzumuz şu ki her ülkenin güçlü, halklarının onurlu ve daha mutlu bir şekilde çıkması ve bu süreçlerin kısa sürmesi." 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap