Hamas lideri Haniye İsrail'deki istifaları değerlendirdi: 'Gemiden atlamaya çalışıyorlar'

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye, İsrail Savaş Kabinesi Üyesi Benny Gantz ve İsrail savaş kabinesi üyesi ve eski Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot'un istifalarına değinerek, “Batmadan önce gemiden atlamaya çalışıyorlar” dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye, İsrail Savaş Kabinesi Üyesi Benny Gantz'ın ve Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot'un koalisyon hükümetinden çekilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Haniye, Gantz ve Eisenkot'un istifalarına da değinerek “Batmadan önce gemiden atlamaya çalışıyorlar” dedi.

Gantz ve Eisenkot'un istifasının İsrail'in siyasi sisteminin “çöküşte” olduğunu gözler önüne serdiğini açıklayan Haniye, Netanyau'ya alteratif olarak gösterilen Gantz'ın Netanyahu'dan bir farklı olmadığını ifade ederek, “Her ikisi de yıkım peşinde koşan katiller” dedi.

“İsrail ateşkesi engellemeye çalışıyor”

Haniye, İsrail'in herhangi bir ateşkes anlaşmasını engellemek için Nuseyrat mülteci kampına saldırdığını ve 274 kişinin öldürerek 4 İsrailli esiri kurtardığını söyledi. Hamas Siyasi Büro Başkanı Haniye, ABD'yi de saldırının bir parçası olmakla suçlayarak ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin, İsrail yönetiminden “daha az suçlu” olmadığını söyledi.