10 °C

İklim Değişikliğiyle Mücadele yasa tasarısına ilk onay verildi

Obama, iklim ve enerji tasarısını geçiren Temsilciler Meclisini överken Senatoya da aynı yönde tutum alması çağrısında bulundu

İklim Değişikliğiyle Mücadele yasa tasarısına ilk onay verildi

 

 

WASHINGTON - ABD Temsilciler Meclisinden, Başkan Barack Obama'nın desteklediği, küresel ısınmadan sorumlu karbondioksit ve diğer sera etkisi yaratan gazların atmosfere salımının önemli ölçüde azaltılmasını öngören yasa tasarı kılpayı oy farkıyla geçti.

ABD'nin küresel ısınmaya yol açan sanayi kirliliğini ilk kez sınırlamasını öngören tasarı, 212'ye karşı 219 oyla, Kongrenin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi tarafından onaylandı.

Yasalaşması için Senatodan da geçmesi gereken tasarı, petrol rafinerileri ve kamu hizmeti verenler dahil bütün büyük Amerikan şirketlerinin sera etkisi yaratan gazların salımını kademeli olarak azaltmasını öngörüyor. Bu hedefe de, aşamalı olarak çevreyi oldukça kirleten petrol ve kömür yerine alternatif daha temiz enerji kullanımına yönelerek ulaşılması planlanıyor.

Cumhuriyetçilerin ekonomik durgunluk döneminde iş kaybına yol açacağı ve tüketiciye daha yüksek enerji maliyetleri nedeniyle yeni vergiler olarak yansıyacağı gerekçesiyle karşı çıktığı tasarının Senato'dan geçip geçemeyeceği bilinmiyor.

Obama'dan senatoya çağrı

Barack Obama, iklim ve enerji tasarısını geçiren Temsilciler Meclisini överken Senatoya da aynı yönde tutum alması çağrısında bulundu.

Obama yaptığı açıklamada, "Temsilciler Meclisinin Amerikan Temiz Enerji ve Güvenlik Yasası'nı geçirerek tarihi bir önlem aldığını" belirterek, "bu; yeni sanayiler, milyonlarca yeni iş yaratma ve bizim yabancı petrole olan tehlikeli biçimdeki bağımlılığımızı azaltma sözü veren cesur ve gerekli bir adım. Bir sonraki adımı atma sırası Senatoda" diye konuştu.    

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.