İktidar partisine ikinci şok

İspanya'da geçtiğimiz ay yapılan yerel seçimlerden sonra büyük oy kaybına uğrayan iktidardaki Halk Partisi muhalefet partilerinden Ciudadanos'un dışında hiçbir partiyle belediye başkanlığında ortaklığa gidemedi.

DHA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İspanya genelinde iktidardaki Halk Partisi bir çok ilde ve ilçede birinci parti çıkmasına rağmen seçimlerde yeterli çoğunluğu sağlayamaması nedeni ile belediye başkanlıklarını elde edemedi. Halk Partisi İspanya'nın en büyük 10 vilayetinden sadece Malaga kentinin belediye başkanlığını elinde tutmayı başarabildi. Özellikle sol partiler aralarında Madrid, Barcelona ve Valenciya kentleri de olmak üzere bir milyon nüfusun üzerinde olan 9 vilayette ortaklıklara gitti, ittifaklar kurarak belediye başkanlıklarını iktidar partisinden aldı. Halk Partisi'nin ayrıca 2011 seçimlerine oranla 52 kentin 40'ını muhalefet partilerine teslim etmek zorunda kaldığı belirtiliyor. Bu işbirliğine büyük tepki gösteren İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ana muhalefetteki Sosyalist İşçi Partisi'ni suçlayarak bu partinin radikal siyasetçilerle işbirliği yaptığını savundu.

İspanya'da geçtiğimiz Mayıs ayında düzenlenen yerel seçimlerde iktidardaki Halk Partisi (PP) en çok oy alan parti olmasına rağmen uyguladığı kemer sıkma programları nedeni ile büyük güç kaybetmişti. Muhafazakar eğilimli Halk Partisi yüzde 27 oyla ilk sırada yer almasına karşın, 2011 seçimlerindeki yüzde 37 oy oranına göre 10 puan kaybetti. Ana muhalefetteki Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) yüzde 25,12 oy alarak ikinci sıradaki yerini korudu ancak özellikle Podemos ve Ciudadanos gibi İspanya genelinde ilk defa seçimlere katılan partiler büyük başarılara imza attılar ve bu partinin tekrar oy patlaması yapmasının önüne geçtiler.

Etiketler