21 °C

IMF, beşinci taksiti ödeyemeyebilir

Yunan basını IMF'in ülkeye yapacağı 50 milyar euroluk 5. taksitin ödenmesinde teknik sıkıntı yaşadığını yazdı.

IMF, beşinci taksiti ödeyemeyebilir

ATİNA - Yunan basını, Uluslararası Para Fonunun (IMF) tahsis etmesi beklenen miktarı teknik nedenlerden dolayı veremeyeceğini açıklaması, bu arada  AB'nin de IMF'nin payını tek başına sağlamakta zorluk çektiği belirtileri vermesinin Haziran ayı sonunda Yunanistan'a kredinin 5. taksitinin kasadan çıkarılmasını sorunlu kıldığı" değerlendirmesinde bulundu.

Atina'da yayımlanan Kathimerini gazetesi, Eurogroup Başkanı Jean Claude Juncker'in dün, "Avrupalılara 29 Haziran'da IMF kasasından 5. taksitin çıkarılmasının işlevsel açıdan mümkün olmadığını" söylediğini vurguladı.

Gazete, ödemenin AB tarafından üstlenilmesine de atıfta bulunan Juncker'in, "Almaya, Finlandiya, Hollanda ve başka ülkelerdeki bazı parlamentolarda böyle bir gelişmeye isteksiz bakılması nedeniyle bunun mümkün olmadığını" da sözlerine eklediğini vurguladı.

Gazete, IMF Sözcüsü Caroline Atkinson'un, IMF-AB-Avrupa Merkez Bankası (AMB) "troykası" ile Yunan hükümeti arasındaki müzakerelerde bir anlaşma çerçevesinin oluşmaması durumunda IMF'nin, tüzüğü temelinde Yunanistan'a finansı devam ettiremeyeceğini savunduğuna dikkati çekti. Gazete, "IMF Yönetim Kurulu ikna olmazsa kesinlikle kredi vermez" diye konuşan Atkinson'un, "Bir ülkeyle boşluğu kapatmak için işbirliğinde bulunduğumuzda veya başka bir finansmanın da var olduğunu gördüğümüzde paramızı koyuyoruz, böylelikle üyelerimizin parasını güvence altına alıyoruz. Biz kredi verdiğimizde paralar bizim değil, bütün dünyadaki ülkelerin parasıdır" ifadesini kullandığını belirtti. 

Haberde, Troykanın Atina ziyareti hakkında konuşan AB Sözcüsü Amadeu Altafaj'ın ise "Teftiş devam ediyor, şu anda 50 milyar euro sağlamak amacıyla hükümetin hazırladığı özelleştirme planları ve 2011 yılıyla ilgili ekonomik uyum sağlama önlemleri inceleniyor" dediğinin altını çizdi.

Beşinci taksit gelmezse ödeme yapılmayacak

Diğer yandan, Yunanistan Maliye Bakanı Yorgo Papakostandinu da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, AB-IMF'den gelecek 5. kredi taksitinin alınamaması halinde ödemelerin yapılamayacağını söylemişti.

"Haziran ayında 5. taksitin serbest kalmaması durumunda ülke ödemeleri durdurmaya gidecek. Ülkenin mevcut nakit durumu temmuz ayı ortasına kadar yeterli" diyen Bakan, Yunanistan'ın kasasında bulunan meblağın temmuz ortasına kadar yeterli olabileceğini, bundan sonraki dönemde maaş, emekli maaşlarının ödenemeyeceğini vurgulamıştı. Papakostandinu, "ülke kepenk indiriyor" ifadesini de kullanmıştı.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap