23 °C

IMF küresel büyüme tahminini düşürdü

IMF, küresel ekonomi için 2015 büyüme tahminini 0.2 puan aşağıya çekerken, gelecek yıla ilişkin tahmininde bir değişiklik yapmadı.

IMF küresel büyüme tahminini düşürdü

Uluslararası Para Fonu (IMF), küresel ekonomi için 2015 büyüme tahminini 0.2 puan aşağıya çekerken, gelecek yıla ilişkin tahmininde bir değişiklik yapmadı.

IMF'nin güncellediği "Dünya Ekonomik Görünüm" raporunda yer alan verilere göre, IMF 2015 yılı için için küresel büyüme tahminini yüzde 3.5'ten yüzde 3.3'e düşürdü; ancak, 2016 için yüzde 3.8 olan büyüme beklentisini değiştirmedi.

IMF gelişmiş ekonomiler için de 2015 büyüme tahminini 0.3 puan indirerek yüzde 2.1'e çekerken, yüzde 2.4 olan 2016 tahminini korudu. Fon, gelişmekte olan ülke ekonomileri için 2015 büyüme beklentisini yüzde 4.3'ten yüzde 4.2'ye düşürdü; gelecek yıl için de yüzde 4.7 büyüme öngörüsünü değiştirmedi.

Gelişmekte olan ülkelere yönelik büyüme tahminini düşürmesinde düşük emtia fiyatları, Çin ve jeopolitik gelişmeler etkili oldu

Küresel büyüme tahminini düşürmesinde ABD ekonomisinde ilk çeyrekte gözlenen zayıflığın etkili olduğunun altı çizilen IMF raporunda, varlık fiyatlarındaki yıkıcı değişimler ve finansal piyasalardaki oynaklığın, küresel ekonomi için risk oluşturmayı sürdürdüğü belirtildi.

IMF ayrıca, piyasaları dolarda daha fazla değer kazancı ve Çin'in ekonomik dönüşümünde daha büyük zorluklarla karşılaşma ihtimaline karşı "dikkatli" olmaları için uyarıda bulundu.

Kaynak: DHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap