6 °C

İngiliz bankasına 14.5 milyon sterlin ceza

RBS, müşterilerini mortgage kredilerine ilişkin doğru bilgilendirmediği gerekçesiyle 14.5 milyon sterlin cezaya çarptırıldı

İngiliz bankasına 14.5 milyon sterlin ceza

LONDRA  - İngiltere'nin önde gelen bankalarından Royal Bank of Scotland'ın (RBS) müşterilerini mortgage kredilerine ilişkin doğru bilgilendirmediği gerekçesiyle 14.5 milyon sterlin ceza ödemesi kararlaştırıldı. 

İngiliz Finansal Denetim Otoritesi (FCA) açıklamasına göre, RBS'in 2012 yılına ait konut satışlarına ilişkin yapılan iki incelemede, toplam satışların yarısından fazlasında danışmanlığın net bir şekilde yapılmadığı belirtildi. 

İncelemeler sonucunda RBS'in mortgage kredilerine başvurmak isteyen müşterilerinin, bütçelerini değerlendirerek, onlara uygun önerilerde bulunmadığı belirtilen açıklamada, "Bankanın incelenen 164 konut satışından sadece ikisinde gerekli standartların tutturulduğunu gördük" ifadesine yer verildi. 

RBS Üst Yöneticisi Ross McEwan ise bankanın konut kredilerine ilişkin bu hatasının kabul edilemez olduğunu, bu gibi hataların yapılmaması gerektiğini kaydetti. 

McEwan, "Mortgage kredisinin alınması bir insanın hayatındaki en önemli anlardan biri. Tüm müşterilerimiz kararlarını alırken bizden en iyi hizmet bekleme hakkına sahip. Açık bir şekilde bankanın geçmişte bu işi doğru yapmadığı görülüyor" dedi. 

RBS daha önce de libor skandalına karıştığı için İngiliz denetim kuruluşu CFA tarafından 390 milyon sterlin ödemek zorunda bırakılmıştı. RBS'in 2008 krizinden bu yana devam eden finansal zorlukları devam ediyor. Geçen yıl son itibariyle RBS toplam 8,2 milyar sterlin zarar açıklamıştı.  

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.