13 °C

İngiltere, yeni ticaret anlaşmasının peşinde

İngiltere Başbakanı May, ortak pazardan ayrılacaklarını belirtirken, Maliye Bakanı Hammond, "AB ile kapsamlı bir serbest ticaret anlaşması yapabiliriz" dedi. Sterlin, dolar karşısında 2008 krizinden bu yana bir günde görülen en büyük artışı yaşadı.

İngiltere, yeni ticaret anlaşmasının peşinde

İngiltere Başbakanı Theresa May, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkışını müzakere ederken yarı içeride, yarı dışarıda şeklinde yeni bir ilişki biçimi oluşturmanın peşinde olmayacağını söyledi.

May yaptığı konuşmada, "Bağımsız, kendi kendini yöneten, global bir Britanya ile AB'deki dost ve müttefiklerimiz ile yeni ve eşitbir ortaklık arayışında olacağız. Diğer ülkeler tarafından hali hazırda uygulanan bir ilişki modeli uygulama peşinde değiliz. İngiltere, Avrupa Birliği'nden ayrılıyor ve benim görevim İngiltere için doğru anlaşmayı elde etmek" diye konuştu.

Avrupa Birliği'nin başarılı olmaya devam etmesini istediklerini, Birlik'te daha fazla çözülme yaşanması peşinde olmadıklarını ifade eden May, "İngiltere'nin ulusal çıkarı açısından en iyisi Avrupa Birliği'nin başarılı olması" diye konuştu.

Avrupa Birliği'nden ayrılma konusunda ortaya koydukları planın, İngiltere'nin AB ortak pazarının üyesi olmaya devam etmemesi anlamına geldiğini ifade eden May, ancak AB ortak pazarının bazı öğelerini içinde barındıran bir serbest ticaret anlaşması peşinde olacaklarını söyledi.

May, "Önerdiğim şey, İngiltere'nin AB ortak pazarı üyesi olması anlamına gelmiyor. Onun yerine AB pazarına mümkün olduğu kadar geniş kapsamlı, cesur ve iddialı serbest ticaret anlaşması istiyoruz" dedi.

Maliye Bakanı Hammond:
AB ile kapsamlı ticaret anlaşması yapabiliriz

Öte yandan Başbakan Theresa May konuşurken, İngiltere Maliye Bakanı Philip Hammond da parlamento oturumunda sorulara cevap verdi. Hammond da ülkesinin Avrupa Birliği'nden ayrıldıktan sonra birliğin ortak pazarında kalmayacağını fakat kapsamlı bir ticaret anlaşması yapmaya çalışacağını söyledi.

Hammond, "Diğer Avrupalı liderlerin "dört özgürlük" etrafında belirlediği siyasi kırmızı çizgilerden dolayı bundan sonra AB ortak pazarının bir üyesi olmayacağını bilerek yola devam edeceğiz, fakat Avrupa Birliği ile geniş kapsamlı bir serbest ticaret anlaşması isteğimizin olduğunu dile getireceğiz" dedi.

Hammond aynı zamanda sterlinde yaşanan dalgalanmanın yabancı yatırımcıların İngiliz hükümet tahvili almasının önünde sorun oluşturduğunu belirtti.

Sterlin yüzde 2.5 değer kazandı

Bu arada İngiltere Başbakanı May'in, AB ortak pazarından ayrılacakları ancak AB geniş kapsamlı bir serbest ticaret anlaşması yapmanın peşinde olacakları sözleri ve varılacak nihai anlaşmayı parlamento onayına sunacağı açıklaması İngiliz Sterlini'nin ABD Doları karşısında güçlü şekilde değer kazanmasına yol açtı.

ABD Doları karşısında 2008 finansal krizinden bu yana bir günde görülen en büyük artışı yaşayan İngiliz Sterlini, yüzde 2.5 artışla 1.2347 ABD doları seviyesine kadar yükseldi. Şu sıralarda ise yüzde 2,37 artışla 1,2330 dolardan işlem görüyor.

GBP, Euro karşısında da değer kazandı, EUR/GBP paritesi 0,8664'e kadar geriledi.

Kapital FX Dealerı Fulya Yüksel:
May'in yumuşak tutumu pozitif etkiledi

Kapital FX Dealerı Fulya Yüksel İngiltere Başbakanı May'in konuşmasını ve sterlindeki hareketi şöyle yorumladı:

May'in mart sonunda 50. maddenin yürürlüğe alınacağını ve 2019 mart ayına kadar AB'den ayrılma sürecinin tamamlanacağını belirtmesi üzerine GBP'ye olan talep arttı. İngiltere'nin AB'den çıkması sürecinde İngiltere'nin zarar görmeyecek şekilde adımlar atılması konusunda hassas davranacağını, bu aşamada İngiliz şirketlerinin AB'de faaliyet özgürlüğü konusunda kısıtlama getirilmeyeceği ve aynı hakların AB şirketleri için de geçerli olacağı yönündeki açıklamalar piyasadaki Brexit sürecine dair bilmecenin kısmen yumuşamasına sebep oldu. Bu aşamada AB piyasasına erişimi kaybetmeyeceklerini ancak üye olmayacaklarını ifade edilmesi piyasaları yatıştırdı.

Sonuç olarak, May, Brexit'e evet diyenlerin görüşlerine sadık kalarak ama aynı zamanda daha yumuşak bir tutum sergilemesi GBP'ye pozitif yansıdı.

1.2350 direnci izlenebilir

Konuşmada dikkat edilmesi gereken satır başı, Brexit anlaşmasının son hali parlamentoda oya açılacak. Paketin parlamentodan dönme ihtimali söz konusu olduğu için yeniden bir belirsizliği gündemde tutacaktır. İlerleyen günlerde bunun etkisini GBP üzerinde hissedilecektir.

GBPUSD tarafında değer kazanımları devam etmesi halinde 1.2350 direnci izlenebilir. 1.2375 üzeri kalıcılık sağlanmadığı takdirde görünümün değişmeyeceği fikrimizi koruyoruz. Geri çekilmelerde kademeli olarak 1.2180 - 1.2130 seviyeleri izlenebilir. İlk çeyrek GBPUSD fiyat beklentimiz 1.21 olmakla birlikte, Brexit sürecinin yumuşak bir geçişle sürdürülecek olması ve paketin içeriğine dair belirsizlikler çerçevesince paritenin reel değerinin altında fiyatlanmakta olduğunu düşünüyor, yıl içerisinde kademeli olarak 1.30'a doğru hareket etmesini bekliyoruz.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap