İngiltere, zengin Rusları mercek altına alacak

Zehirlenme krizi nedeniyle 23 Rus diplomatı sınır dışı eden İngiltere'nin, ülkedeki 700 zengin Rus'u mercek altına alacağı belirtildi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İngiltere, eski Rus çifte ajan Sergey Skripal ile kızına yönelik suikast girişimi sonrası yeni bir adım daha atarak, ülkede oturma hakkına sahip 700 zengin Rusya vatandaşını inceleme altına alacak.

BBC'nin haberine göre İçişleri Bakanı Amber Rudd, Çarşamba günü vekillere yaptığı açıklamayla, bu 700 kişinin, İngiltere'de yerleşme hakkı almalarını sağlayan servetlerini nasıl elde ettiklerinin inceleneceğini söyledi.

Salisbury kentinde 4 Mart günü yaşanan zehirlenme olayı Rusya ve İngiltere arasında büyük bir diplomatik gerilim yaşanıyor. Olayla ilgili Rusya'yı suçlayan İngiltere hükümeti 23 Rus diplomatı sınır dışı etti.

700 Rusya vatandaşı ile ilgili başlatılacak inceleme sonunda ne gibi adımlar atılacağı ise belirsiz. İçişleri Bakanı Rudd, servetini yolsuzluk ve suçla elde edenlerin tespit edilmesi halinde hangi önlemlerin alınacağına ilişkin bir değerlendirme yapmadı.

İngiltere'de geçerli vize politikasına göre, ülkeye 2 milyon sterlin tutarında yatırım yapan kişiler Tier 1 ismi verilen "yatırımcı vizesi" ile oturum hakkı kazanıyor. Bu vize sistemi, 2015 yılında sıkılaştırılmış, yatırımda kullanılan paranın kaynağına ilişkin de incelemeler yürürlüğe konulmuştu.

3 ülke daha Rusya büyükelçisini geri çağırdı3 ülke daha Rusya büyükelçisini geri çağırdı

 

Bu konularda ilginizi çekebilir