İngiltere'nin ağustos enflasyonu "yüzde 0"

İngiltere'de enflasyon ağustosta yıllık bazda sıfıra indi, aylık TÜFE ise yüzde 0,2 düzeyinde gerçekleşti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi, ağustos ayında yıllık tüketici fiyat endeksinin bir önceki ayda kaydedilen 0,1 seviyesinden yüzde 0'a gerilediğini bildirdi

İngiltere'de ağustos ayında yıllık tüketici fiyat endeksi bir önceki ayda kaydedilen 0,1 seviyesinden yüzde 0'a geriledi. 

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi'nden (ONS) yapılan açıklamada ülkede ağustos ayında yıllık tüketici fiyat endeksinin bir önceki ayda kaydedilen yüzde 0,1'den yüzde 0'a gerilediği belirtildi. Öte yandan tüketici fiyat endeksi ağustosta bir yıl önceye göre değişiklik göstermezken, endeks aylık bazda ise beklentiyle uyumlu şekilde yüzde 0,2 artış kaydetti.  

İngiltere'de ağustos ayında enflasyondaki düşüşte akaryakıt ve giyim maliyetlerindeki fiyatların gerilemesinin etkili olduğu belirtildi. 

İngiltere  Merkez Bankası, orta vadede ülkede enflasyonun yüzde 2 olarak gerçekleşmesini hedefliyor. Politika faizini 2009 yılından beri tüm zamanların en  düşük seviyesi olan yüzde 0,5'te  tutan İngiltere Merkez Bankası enflasyon, istihdam ve büyüme verilerinin faiz artırımı için uygun koşulları oluşturmasını bekliyor. 

İngiltere Merkez Bankası (BoE) 10 Eylül'de politika faizinin yüzde 0,5'te bırakıldığı, banka varlık alım programının da hedefini değiştirmeyerek 375 milyar sterlin seviyesinde tutulduğu bildirmişti. 

BoE, faiz kararı ile birlikte yayınladığı Para Politikası Kurulu tutanaklarında politika faiz oranında değişikliğe gitmeme kararının 8 üyenin desteğiyle alındığını belirtti. Açıklamada PPK üyelerinden sadece Ian McCafferty'nin faiz oranının 0,25 baz puan artırılması yönünde oy kullandığı kaydedildi. Tutanaklarda bankanın tahvil alım programının devam ettirilmesi kararının ise oybirliği ile alındığı kaydedilmişti. 

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, temmuz ayında yaptığı  konuşmada, bankanın faiz artışı için 2016 yılının başlarını işaret ederek, "Normalleşme başladıkça faiz oranlarının yavaş artmasını ve orta vadede tarihsel seviyesinin yarısına kadar yükselmesini beklemek mantıksız değil. Bana göre böyle bir ayarlama, daha keskin bir rahatlamayla yeni yıla girerken olabilir" ifadelerini kullanmıştı. 

 

Bu konularda ilginizi çekebilir