Irak hava kuvvetlerinden bir ilk

Irak hava kuvvetleri terör örgütü IŞİD'i ilk kez havadan F-16'larla vurdu.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Irak, ABD'den satın aldığı 4 adet F-16 savaş uçağıyla IŞİD'in hedeflerine saldırı düzenledi.

ABD Savunma Bakanlığı, Irak'ın ABD'den satın aldığı F-16 savaş uçaklarını IŞİD'e karşı mücadelede ilk kez kullandığını açıkladı. 

Pentagon sözcüsü Peter Cook, Irak hava kuvvetlerinin ABD'den aldığı F-16 savaş uçaklarıyla IŞİD'le mücadele kapsamında ilk kez hava saldırısı gerçekleştirdiğini belirtti.

"Irak hava kuvvetlerini, IŞİD'in zayıflatılması ve yenilgiye uğratılması noktasında oluşturulan uluslararası kampanyada bu gelişmiş uçakları başarıyla kullanmasından dolayı tebrik ediyoruz" ifadesini kullanan Cook, Irak hükümetinin satın aldığı 4 adet F-16 uçağının temmuzda teslim edildiği hatırlattı. 

ABD'nin Irak ve halkıyla stratejik bir ortaklık kurma taahhüdünde bulunduğunu belirten Cook, ülkesinin belirlenen takvim doğrultusunda geri kalan uçakların teslimi için Irak hükümetiyle çalışmalarını sürdüreceğini ifade etti.

Irak, ABD'den satın aldığı 4 adet F-16'nın 13 Temmuz'da teslim edildiğini duyurmuştu. Irak, ABD ile 2008'de yapılan güvenlik anlaşması çerçevesinde 36 adet F-16 alımı için anlaşmıştı.

Etiketler