22 °C

İran, Basra Körfezi'nde enerji santrali inşa edecek

İran, Basra Körfezi'nin en büyük adası Ebu Musa'da yılda 500 megavat enerji üretecek yeni bir santralin inşasına başlayacak

İran, Basra Körfezi'nde enerji santrali inşa edecek

TAHRAN - İran, tartışmalı Ebu Musa Adası'nda enerji santrali inşa edecek. 

Mehr Haber Ajansı'nın haberine göre, İran Enerji Bakanı Yardımcısı Huşeng Felahtiyan, Basra Körfezi'nin en büyük  adası Ebu Musa'da yılda 500 megavat enerji üretecek yeni bir santralin inşasına başlanacağını belirtti. 

Felahtiyan, santralin özel sektör sermayesi ile yapılacağını belirterek "Bu önemli projenin tüm ekipmanları adaya getirilerek kuruldu. Önümüzdeki birkaç ay içinde inşaata başlanacak" ifadesini kullandı. 

Felehtiyan ayrıca, bu ayın içinde Keşm Adası'nda inşası biten İran'ın ilk temiz su ve elektrik kojenerasyon santralinin hizmete açılacağını söyledi. Felehtiyan, santralin hizmete açılmasıyla Keşm Adası'ın su ve elektrik sıkıntılarının birkaç yıla kadar tamamıyla giderileceğini kaydetti. 

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) İngiltere'den bağımsız olduğu 1971 yılında Ebu Musa, Büyük Tunb ve Küçük Tunb adalarını fiilen işgal eden ve adalar üzerindeki hakimiyetinin tarihsel olarak çok eskilere dayandığı tezini ileri süren İran, adaların geçici olarak 1903'te İngilizlerin eline geçtiğini ve 1971'de iade edildiğini, dolayısıyla "1971'de henüz kurulmamış olan BAE'nin, egemenlik iddiasında bulunamayacağını" savunuyor. 

BAE ve İran arasında hala çözüme kavuşturulamamış bir konu olan, Hürmüz Boğazı'na yakınlığı ve bölgedeki petrol potansiyeli sebebiyle önemi artan adalar hakkında, daha önce Tahran yönetimi, "bazı yanlış anlamaların giderilmesi" gerekçesiyle bu ülkeye müzakere çağrısı yapmıştı. 

BAE, adalardaki hak iddiası doğrultusunda Arap ülkeleri ve uluslararası kuruluşlar nezdinde girişimlerde bulunuyor. Ebu Musa, Büyük Tunb ve Küçük Tunb adaları, 1971 yılından bu yana İran'ın hakimiyetinde bulunuyor.