İran, Latin Amerika ile ilişkileri geliştirmek istiyor

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Latin Amerika ülkeleri ile ilişkileri geliştirmek istiyor

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

TAHRAN - İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Latin Amerika ülkeleri ile ilişkileri geliştirmek istediklerini söyledi. 

İran Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, İran ve Meksika ilişkilerinin 50. yıl dönümü toplantısının Tahran'da yapıldığı bildirildi. Toplantıda Meksika Dışişleri Bakan Yardımcısı Carlos Alberto de Icaza Gonzalez ile görüşen Zarif, İran ve Meksika'nın ikili ilişkilerini güçlendirmesi gerektiğini vurguladı. Zarif, Meksika ve diğer Latin Amerika ülkelerinin İran limanlarını kullanarak Orta Asya ülkeleri ile ticaret yapabileceğini söyledi. 

Meksika Dışişleri Bakan Yardımcısı Carlos Alberto de Icaza Gonzalez ise İran'ın bölgede önemli bir ülke olduğunu ve iki ülke arasındaki ilişkileri ileriye taşımak istediklerini ifade etti. 

Aynı toplantıda konuşan Avrupa ve ABD İşlerinden Sorumlu İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Mecid Taht Revançi de Latin Amerika ülkeleri ile ilişkileri geliştirmenin İran'ın dış politikasının önceliklerinden olduğunu belirterek, "İran, Latin Amerika ülkeleri ile ilişkilerine özel önem atfediyor. Bölge ülkeleri ve özellikle Meksika ile ilişkileri daha fazla geliştirmek için yüksek kapasitelere sahibiz" dedi. 

İran, son 10 yıldır Latin Amerika ülkeleri ile ilişkilerini geliştirmeye önem veriyor. Önceki Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad döneminde başta Venezuela, Bolivya, Ekvador, Nikaragua, Küba ve Brezilya olmak üzere bölge ülkeleri ile iyi ilişkiler geliştiren İran bu ilişkileri daha da güçlendirmek istiyor. 

Bu konularda ilginizi çekebilir