21 °C

İran'da devrimden sonra bir ilk

İran 1979'daki İran İslam devrimden sonra bir ilk kez kadın büyükelçi atayacak.

İran'da devrimden sonra bir ilk

İran'ın 1979'daki İslam devriminden sonra kez bir kadın büyükelçi atayacağı iddia edildi. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Merziye Afham'ın hangi ülkeye atanacağı henüz belli değil.

İran basınında yer alan haberlere göre, Dışişleri Bakanlığı sözcülüğünü yürüten Merziye Afham, devrimin gerçekleştiği 1979 yılından bu yana atanan ilk kadın büyükelçi olacak.

Haberlerde yaklaşık 30 yıldan bu yana İran Dışişleri Bakanlığı bünyesinde görev yapan Afham'ın hangi ülkeye büyükelçi olarak atanacağının henüz belli olmadığı ifade edildi.

İlk kadın sözcü olmuştu 

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Afham, 2013 yılından beri Dışişleri Bakanlığı sözcülüğü görevini yürütüyordu. Afham bu göreve getirildiğinde de Dışişleri Bakanlığı'nın ilk kadın sözcüsü olmuştu

Ruhani kadınların önünü açtı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 2013'teki seçimleri kazandıktan sonra hükümetten, kadınları üst düzey görevlere atamalarını istemişti. Ruhani şimdiye kadar çok sayıda kadını üst düzey görevlere getirdi. 

İlham Eminzade ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı yardımcısı oldu. Daha sonra Şehindoht Molaverdi Cumhurbaşkanı'nın Kadın ve Aileden Sorumlu yardımcılığına, Masume İbtikar da Cumhurbaşkanı yardımcısı ve Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı'na getirildi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap