2 °C

İran'dan ABD'ye nükleer cevabı

İran Savunma Bakanı Dehkan, ABD Savunma Bakanı Carter'ın nükleer müzakereler hakkındaki açıklamalarına cevap verdi

İran'dan ABD'ye nükleer cevabı

İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'ın nükleer müzakerelerde anlaşma sağlanamaması durumunda askeri seçeneklerin masada kalmaya devam edeceği yönündeki açıklamalarını, "İçi boş ve değersiz sözler" şeklinde nitelendirdi. 

Savunma Bakanlığı'ndan Carter'ın sözlerine cevaben yapılan yazılı açıklamada Dehkan, "ABD'li makamlar tarafından sürekli dile getirilen bu tür boş açıklamalar, pasif ve değersizdir. Nükleer müzakerelerde hassas ve karmaşık bir aşamaya gelindiği bu noktada ABD makamları tarafından yapılan bu tür açıklamalarla, müzakerelerin mantığını etki altında almak için sahte atmosfer oluşturmak hedefleniyor" ifadesini kullandı. 

"İran'ın kendisine yöneltilen asılsız suçlamaları ortadan kaldırmak için nükleer müzakerelerde iradesini gösterdiğini" ifade eden Dehkan, "Elbette bu tür açıklamaların nükleer konusundaki makul, rasyonel ve adil tutumumuza hiçbir etkisi olamaz" sözleriyle tepki gösterdi. 

Dehkan, "İran, her türlü düşmanca tehditle mücadele etmeye hazırdır ve bu tür tehditlere asıl cevabı hareket meydanında verecektir" uyarısında bulundu. 

İran Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tuğgeneral Mesud Cezayiri de, Carter'ın açıklamalarını, "Amerikalıların masadaki askeri seçeneğini çok uzun zaman önce bayatladı. Askeri seçeneğin sadece kendi ellerinde olduğunu sanan ABD'li bazı makamlar büyük bir yanılgı içerisindeler" sözleriyle eleştirdi. 

ABD Savunma Bakanı Carter, NBC TV'ye verdiği röportajda İran ile 5+1 ülkeleri arasında devam eden nükleer müakerelerden anlaşma çıkmazsa askeri seçeneğin masada kalmaya devam edeceğini söylemişti. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.