İran'dan OPEC'e birlik çağrısı

İran Petrol Bakanı Zengene, "Dünya ucuz petrole daha fazla tolerans gösteremez. Bu süreç düzeltilecek" dedi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

TAHRAN - İran Petrol Bakanı Bicen Namdar Zengene, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi ülkelere, petrol fiyatlarının düşüşünü durdurmak için birlikte hareket etme çağrısında bulundu. 

İran resmi ajansı İRNA'nın haberine göre Zengene, son dönemde ciddi düşüş gösteren petrol fiyatlarının uluslararası seviyeye çıkarılması amacıyla, Kuveyt, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne giderek görüşmeler yaptığını, Irak ve Venezuela bakanları ile de istişarelerde bulunduğunu belirterek, "Dünya ucuz petrole daha fazla tolerans gösteremez. Bu süreç düzeltilecek"  dedi. 

Zengene, 27 Kasım'da Avusturya'nın başkenti Viyana'da düzenlenecek OPEC Petrol Bakanları Toplantısı'na işaret ederek, toplantıda üye ülkelerin tümünün uzlaşması ile petrol fiyatları konusunda tatmin edici sonuçlar alınacağını umduğunu dile getirdi.    

Fiyatların düşüşünü durduracak petrol üretiminin azaltılması fikrinin OPEC üyesi körfez ülkeleri tarafından kabul görmediğini belirten Zengene, gelecek hafta Viyana'da düzenlenecek toplantıda Suudi Arabistanlı yetkililerle bu konuda görüşmeler yapacağını belirtti. 

Zengene, "OPEC üyeleri, örgütün birliğinin sorgulanmasına neden olacak kararlardan kaçınması gerekir" ifadesini kullandı. 

Devam eden nükleer müzakerelere de değinen Zengene, İran'ın, yaptırımların kaldırılması halinde iki ay içinde petrol ihracatını iki katına çıkaracağını ifade etti. 

Etiketler