18 °C

İran'dan Suudi Arabistan'a 'ucuz petrol' tepkisi

İran, Suudi Arabistan'ın Asya piyasalarında ucuz petrol satışını eleştirerek petrol fiyatları üzerinde bir yarışa girmeyeceğini duyurdu

İran'dan Suudi Arabistan'a 'ucuz petrol' tepkisi

TAHRAN – İran, Suudi Arabistan'ın Asya piyasalarında ucuz petrol satışını eleştirerek petrol fiyatları üzerinde bir yarışa girmeyeceğini duyurdu.

Mehr Haber Ajansı'nın haberine göre, İran Milli Petrol Şirketi, dünya piyasalarında ham petrol fiyatlarının düşmesi ile birlikte Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) en büyük petrol üreticisi ve ihracatçısı olan Suudi Arabistan'ın, dünya piyasalarında petrol fiyatlarını varil başına bir dolar azaltmasına tepki gösterdi.

İran Milli Petrol Şirketi yetkilisi, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) küresel enerji pazarı uzmanlarının, "Suudi Arabistan, petrol rezervlerini aşırı derecede kullanarak dünya petrol fiyatlarını düşürmeye çalışıldığını, petrol fiyatlarının düşürülmesiyle Beyaz Saray'ın Kremlin’i daha fazla mali baskıya uğrattığı" değerlendirmelerini hatırlatarak, bu nedenle Suudi Arabistan ve ABD’nin ortak petrol arıtma şirketi ARAMCO'nun, Asya piyasalarında başlatılan petrol fiyatları düşüşünü gündeme koyduğunu söyledi.

İran Milli Petrol Şirketi Yetkilisi, Suudi Arabistan tarafından Asya piyasalarında ucuz perakende ve açık artırma fiyatlarına tepki göstererek, mevcut durumda İran'ın ham petrol ve gaz ürünleri ihracatının normal olduğunu ve fiyatları düşürmeye gerek duymadıklarını ifade etti.

Bundan önce de İran Milli Petrol Şirketi Uluslararası İlişkiler Direktörü Seyyid Muhsin Kemsari, İran'ın ham petrol ihracatının yılın ilk altı ayında yıllık bütçe hedeflerine ulaştığını belirtmişti. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap