17 °C

İran'dan Suudi Arabistan'a çağrı

İran, Suudi Arabistan'dan petrol fiyatlarındaki düşüşe karşı harekete geçmesini istedi.

İran'dan Suudi Arabistan'a çağrı

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hossein Amir Abdollahian, petrol fiyatları zayıfladıkça Ortadoğu ülkelerinin zarar göreceğini ve bunun ancak dünyanın en büyük ihracatçısı olan Suudi Arabistan'ın düşüşe karşı adım atmasıyla durdurulabileceğini söyledi. Abdollahian, altı aydır süren fiyat düşüşüne karşı Suudi Arabistan'ın tepkisiz kalmasını stratejik bir hata olarak niteledi ancak bu ülkenin harekete geçeceği umudunu henüz kaybetmediğini belirtti. 

Petrol fiyatları çarşamba günü 5.5 yılın en düşük düzeyinden kapanmıştı. Suudi Arabistan'ın başı çektiği Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyeleri İran ve Venezuela gibi üyelerin üretimi kısma çağrıları ve petrol stoklarındaki fazlalığa rağmen, üretim düzeyini sürdürme kararında. Abdollahian Reuters ile yaptığı söyleşide, "Petrol fiyatlarının düşmesinin birden fazla nedeni var ama Suudi Arabistan bu konuda yapıcı bir adım atabilir. Suudi Arabistan fiyatların düşmesini durdurmaya destek olmazsa... bu bölge ülkelerinin tümü üzerinde negatif bir etki yaratacak ciddi bir hata olur." dedi.  Abdollahian, hem OPEC kanalıyla hem de dışişleri bakanlığı yoluyla bu konuda Suudi Arabistan ile temasları sürdüreceklerini belirtti. Şii İran ile Sünni Suudi Arabistan, bölgesel üstünlük ve etki açısından ciddi bir rekabet içindeler. Bu iki ülke Bahreyn, Suriye, Lübnan ve Yemen gibi İslam ülkelerinde karşıt tarafları destekliyorlar. 

ABD İslam Devleti ile mücadele etmiyor

Abdollahian ABD'nin İslam Devleti örgütüyle mücadelesinin, bölgede kendi etkinliğini güçlendirmek için bir oyun olduğunu söyledi. İslam Devleti örgütünün Arapça adını kullanan Abdollahian, "Gerçek şu ki, ABD Daeş'i yok etmeye çalışmıyor. Daeş'in zayıf düşürülmesini bile istemiyorlar. Onların tek istediği bu örgütü yönlendirmek" dedi. Bakan Yardımcısı, ABD'yi İslamcı militanlara karşı çelişkili bir politika izlemekle suçladı ve "Bir gün Daeş'i destekliyor, ertesi gün terörizme karşı çıkıyorlar" dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap