23 °C

IŞİD'den 'imaj' değişikliği

Terör örgütü IŞİD, katliam ve kafa kesme görüntülerinin kaydedilmesi ve basın yayın organlarına dağıtılmasına kısıtlama getirdi

IŞİD'den 'imaj' değişikliği

İSTANBUL - Terör örgütü IŞİD'in dünya kamuoyundaki imajını düzeltmek için bir takım kararlar aldığı bildirildi. 

Terör örgütü IŞİD tarafından Eylül ayı başında yayınlanan bir kararda, katliam ve kafa kesme görüntülerinin kaydedilmesi ve basın yayın organlarına dağıtılmasına kısıtlama getirildiği ortaya çıktı. "İslam Devleti Genel Komitesi" imzasıyla yayınlanan kararla dünya kamuoyunda tepki çeken eylemlerin görüntülenmesi özel izne bağlandı. 

Kafa kesme görüntüleri izne tabi

Kararda, "İslam Devleti Genel Komitesi, özel izin dışında kafa kesme eylemlerini görüntüleme, resmi ve gayri resmi kanallar ile sosyal paylaşım sitelerindeki özel hesaplarda yayınlama eylemlerini yasaklama kararı aldı. Konuyla ilgili yapılan her ihlal, ciddiyetle takip edilecek ve bu ihllalerin hesabı sorulacaktır" ifadelerine yer verildi.

Bu arada IŞİD Sözcüsü Ebu Muhammed el-Adnani sosyal paylaşım sitesi Youtube'dan yayınladığı ses kaydında, IŞİD'e itaat etmeyen, sözlü, ekonomik ya da fiilen örgüte muhalefet eden Sünnilerin "kafir", Şiilerin tümünün ise İslam'dan çıkan "mürted" olduğunu iddia ederek, "sadece kendileriyle çatışmaya giren kafirlerin" öldürüleceğini söyledi.

Adnani, IŞİD'in hedefi olmak istemeyen sivillerin, "Haçlı" olarak tanımladığı Batılı güçler ve "Safeviler" şeklinde adlandırdığı Şiilere yardım etmemesini, "düşman" safına geçen herkesin hedefleri olduğunu vurguladı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap