2 °C

İspanya'da Bildu koalisyonuna seçim yasağı

İspanya Yüksek Mahkemesi, Bask bölgesindeki Eusko Alkartasuna, Alternatiba ve sol örgütlerden oluşan Bildu koalisyonunun yerel seçimlere girmesini yasakladı.

İspanya'da Bildu koalisyonuna seçim yasağı

MADRİD - İspanya'da Yüksek Mahkeme, Bask bölgesinde faaliyet gösteren "Eusko Alkartasuna", "Alternatiba" ve küçük sol örgütlerin oluşturduğu "Bildu" adlı koalisyonun sunduğu 254 adayın, 22 Mayıs'taki yerel seçimlere katılmasını yasakladı.

Yapılan açıklamada, mahkeme üyeleri 7'ye karşı 9 oyla Bildu'nun sunduğu 254 adayın seçimlere katılmasına yasak getirdi.

Mahkeme, yasağa gerekçe olarak İspanya'da terörizme karşı mücadele kapsamında 2002 yılında kabul edilen Siyasi Partiler Yasası'nı gösterdi.

 İspanyol güvenlik birimlerinin hazırladıkları raporlarda Bildu, AB terör örgütleri listesinde yeralan ETA'nın stratejik bir açılımının parçası olarak gösteriliyordu.

Öte yandan Yüksek Mahkemenin Bildu hakkındaki kararını, iktidardaki Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) "saygı ve memnuniyetle" karşılarken, ana muhalefetteki muhafazakar sağ görüşlü Halk Partisi (PP) de "demokrasi ve özgürlüğün zaferi. ETA'ya karşı birlik halinde hareket etmenin meyvesi" olarak yorumladı.

Bazı Bildu üyeleri ise, yasak kararını "İspanyol demokrasisinin ayıbı" olarak değerlendirdi.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap