15 °C

İspanya'da Paskalya ayini

Geleneksel olarak yapılan geçit törenleri yoğun ilgi görüyor

İspanya'da Paskalya ayini

MADRİD- Paskalya ayini alayı geçitleri ile ünlü İspanya'da, bu yılki törenlerde de renkli görüntüler oluştu. 

Törenler, 6 gün sürerken, en önemli geçitler perşembe ve cuma günleri yapılıyor. 

İspanyol kentlerindeki önemli kiliselerdeki farklı cemaatlerin organize ettiği törenlerde, başta Hz. İsa ve Meryem Ana olmak üzere dini figürlü heykelciklerinin bulunduğu büyük ve ihtişamlı tahtlar şehir merkezinde dolaştırılıyor. Hz. İsa'nın Romalı askerlerce işkenceden geçirilişi, çarmıha gerilmesi, ölümü ve göğe yükselmesinin anıldığı törenlerde taşınan tahtlar geçidin başaktörleri oluyor. Ağırlığından ötürü cemaat tarafından belirlenmiş,  gönüllü ve güçlü erkekler tarafından omuz üstünde taşınan tahtlar, çok yavaş bir şekilde şehrin sokaklarında dolaştırılıyor. 

İspanya genelinde en önemli Paskalya ayini alayı ise ülkenin güneyindeki Endülüs bölgesindeki Malaga ve Sevilla kentlerinde düzenleniyor. Bu kentlerde, ağırlıkları 5 tonu geçen ve 250 kişinin taşıdığı tahtlar en fazla ilgiyi topluyor. Kiliseden çıkartılan tahtlar, yaklaşık 4 saatlik bir yürüyüşten sonra tekrar kiliseye konulurken, sokaktaki geçiş esnasında, kukuleta ile yüzleri örtülü, tövbekar, ilk dönem Hristiyanları canlandıran "Nasıralı"  adı verilen grup ve bando da Paskalya ayini alayına eşlik ediyor. 

Pazar gününe kadar devam edecek İspanya'daki Paskalya ayini alayı törenlerine ilginin her yıl olduğu gibi bu yılda oldukça fazla olduğu gözlendi.  

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap