15 °C

İspanya'da PKK operasyonu

Terör örgütü PKK'ya finans ve lojistik destek verdikleri ileri sürülen 6 kişi gözaltına alındı.

İspanya'da PKK operasyonu

 

MADRİD - İspanya İçişleri Bakanlığı, İspanyol polisinin düzenlediği ve "Kapadokya" adını verdiği operasyonda, terör örgütü PKK'ya finans ve lojistik destek veren 6 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, PKK üyesi oldukları şüphesiyle gözaltına alınanların 4'nün Madrid, 1'inin Murcia ve 1'nin de Barcelona'da yakalandığı bildirildi.

Açıklamada, Madrid, Murcia ve Barcelona'da 11 yere baskın düzenlendiği kaydedildi. İspanyol yetkililer, yakalanan söz konusu kişilerin "PKK'nın silahlı mücadelesine destek verdiğini ayrıca Türkiye'de ve Avrupa'nın bazı ülkelerinde faaliyet gösteren terör örgütünün propagandasını yapıp, lojistik işbirliğinde bulunduğunu" belirtti.

Yapılan aramalarda 28 bin avro ve 2 silah ele geçirildiği, operasyonun sürdüğü ifade edildi.

İspanya İçişleri Bakanlığı, İspanya'da terör örgütü PKK'ya karşı düzenlenen "Kapadokya" adlı operasyonda gözaltına alınan 6 kişinin, "zorla haraç toplayıp, yurttaşlarına baskı yaptığını" bildirdi.

AA muhabirinin İçişleri Bakanlığı kaynaklarından aldığı bilgide, 4'ü Madrid'de, biri Murcia diğeri de Barcelona'da yakalanan 6 kişinin "devrim vergisi" adı altında zorla haraç topladıkları ve bu ülkede yaşayan yurttaşlarına baskı yaptıkları" kaydedildi.

İspanyol kaynakları, haracın, "terör örgütünün Türkiye'deki silahlı mücadelesi için silah ve patlayıcı malzeme temin etmek" amacıyla toplandığını ifade etti.

Aynı kaynaklar, Madrid'de yakalananların N.G, F.G. ve Y.E.O. olduğunu, şehir merkezinde 6 yere baskın düzenlendiği belirtti. Madrid'in Torrejon de Ardoz ilçesinde yakalanan Z.B'nin ve Murcia'da yakalanan H.G'nin evlerinin arandığı, Barcelona'da I.T.Y'nin gözaltına alındığı ve bu kişiyle bağlantılı 3 yerde aramalar yapıldığı kaydedildi.

Öte yandan İspanyol polisi, İspanya'daki operasyona paralel olarak Fransa'da yapılan ve 15 şüphelinin yakalanmasıyla sonuçlanan operasyonun, polis teşkilatlarının uluslararası işbirliği sonucunda gerçekleştirildiğini duyurdu.

Polis, operasyonun devam ettiğini açıkladı.

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.