9 °C

İsrail, Mavi Marmara'yı bırakıyor

BM İnsan Hakları Komisyonu, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırmasıyla ilgili soruşturmayı yürütecek bir ekip atadı.

İsrail, Mavi Marmara'yı bırakıyor

TEL AVİV - İsrail, Gazze'ye yardım götürürken 31 mayısta baskın düzenleyerek el koyduğu, o tarihten beri İsrail limanlarında bulunan 3 Türk gemisini serbest bırakma kararı aldı.

Edinilen bilgiye göre, gemilerin serbest bırakılması ile ilgili lojistik düzenlemeler yapılarak, önümüzdeki günlerde Türk tarafına bildirilecek.

Bir İsrail Dışişleri Bakanlığı yetkilisi de kararı doğrulayarak, "kararın tüm ilgili birimlerin onayıyla alındığını" belirtti.

Yetkili, "Karar, iki ülke arasındaki ilişkileri iyileştirme ve güven tesis etme çabaları doğrultusunda alınmıştır" dedi.

Konuyla ilgili resmi açıklamanın ise Ordu Sözcülüğü tarafından yapılması bekleniyor.

İsrail, 31 mayıstaki baskından sonra gemi yolcularını birkaç gün tutmuş, ardından yolcuların çoğunluğu Türkiye'ye gönderilmişti. Gemilerde bulunan yardım malzemeleri de boşaltılarak, Gazze'ye iletilmek üzere sınır geçişlerine yollanmıştı.

Mavi Marmara gemisi Hayfa'da, diğer iki Türk gemisi Defne ile Gazze'nin de Aşdod limanında tutulduğu belirtiliyor.

Baskını BM İnsan Hakları Komisyonu da araştıracak

BM İnsan Hakları Komisyonu, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırmasıyla ilgili soruşturmayı yürütecek uluslararası uzmanlardan oluşan ekibi atadı.

Komisyondan yapılan açıklamada, soruşturma ekibinde, İngiltere'den Sir Desmond de Silva, Trinidad ve Tobago'dan Karl Hudson-Phillips ve Malezya'dan Mary Shanthi Dairiam olmak üzere 3 uzmanın bulunduğu bildirildi.

BM İnsan Hakları Komisyonu, geçen ay İsrail'in 9 Türk eylemcinin ölümüyle sonuçlanan, Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırmasını uluslararası hukukun ihlali olarak nitelendirmiş ve saldırının soruşturulmasını kabul etmişti.

 

 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.