10 °C

İsrail petrol üretimine başlıyor

Leviathan doğalgaz sahasının İsrailli ortakları 2019 sonu üretime geçmek için anlaştı

İsrail petrol üretimine başlıyor

İsrail'in Akdeniz'deki Leviathan doğalgaz yataklarının İsrailli ortakları, sahanın 2019 sonunda üretime geçecek biçimde geliştirilmesini öngören bir planı onayladılar.

Grubun Tel Aviv borsasına bugün yaptığı açıklamaya göre,  planın birinci aşaması yılda 12 milyar metreküp (bcm) doğalgaz üretimini öngörüyor ve 3.5-4 milyar dolar arasında bir maliyet getirecek.

Son 10 yılda bulunan en büyük doğalgaz yatağı olan Leviathan'ın İsrailli ortakları arasında, ayrı ayrı yüzde 22.67 hisseye sahip olan Delek Drilling ve Avner Oil ile yüzde 15 hisseye sahip Ratio Oil bulunuyor.

Projenin nihai yatırım kararı için sahanın işleticisi olan ABD şirketi Noble Energy'nin onayı gerekiyor. Noble'ın hissesi yüzde 39.66.

Tahmini rezervi 621 bcm olan Leviathan sahasının ortakları Ürdün'le bir ihracat anlaşması şimdiden imzaladılar. Ayrıca Mısır, Türkiye ve Avrupa'ya da gaz satışı için temaslar
yapıyorlar. Projenin A1 aşaması için ortaklar ile HSBC ve J.P.Morgan arasında azami 1.75 milyar dolarlık finansman için taahhüt mektupları geçen ay imzalanmıştı.

Kaynak: Reuters

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.