6 °C

İsrail'de seçim barajı 3.25'e yükseldi

İsrail parlamentosu, seçim barajının yüzde 3.25'e çıkarılmasını öngören kanun tasarısını kabul etti

İsrail'de seçim barajı 3.25'e yükseldi

KUDÜS - İsrail parlamentosu, seçim barajının yüzde 2'den yüzde 3.25'e çıkarılmasını öngören kanun tasarısını kabul etti. 

İsrail'de yayımlanan Yedioth Ahronoth gazetesinde yer alan habere göre, İsrail meclisi Knesset'te, seçim barajının yüzde 2'den yüzde 3.25'e yükseltilmesi için hazırlanan kanun tasarısı, 67 evet oyuyla kabul edildi. 

120 sandalyeli İsrail Parlamentosu'nda muhalefette yer alan İsrail İşçi, Meretz, Şas ve Kadima partilerinin yanı sıra Filistinlileri temsil eden partiler ise yasa tasarısını boykot ederek oturuma katılmadı.  

İsrail muhalefeti, "dindar Yahudi gençlerin İsrail ordusunda istihdam edilmesi ve Filistinli gruplarla yapılan herhangi bir barış anlaşmanın imzalanmadan önce referanduma sunulmasını" öngören iki kanun tasarısını daha boykot ediyor. Bu iki tasarının da kualisyon ortaklarının katılımıyla bu hafta içerisinde oylanması bekleniyor.  

Parlamentodaki Filistin asıllı İsrail milletvekilleri, kabul edilen yasa tasarısına, mecliste 11 sandalye ile temsil edilen Arap vekilleri hedef aldığını savunarak, karşı çıkıyor.  

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.