17 °C

İsrail'den 2 Filistinli'ye suikast

İsrail yönetimi, 3 Yahudi yerleşimciyi kaçırmakla suçladığı Ebu Iyşe ile Kavasımi'nin öldürüldüğünü açıkladı

İsrail'den 2 Filistinli'ye suikast

EL HALİL - İsrail radyosunda yayınlanan ordudan yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusunun ve İsrail İç İstihbarat Teşkilatı'nın (Şin Bet) Amir Ebu Iyşe ve Mervan el-Kavasımi'yi El-Halilkentinde bulundukları yeri tespit ettiklerini belirterek, "Sabahın erken saatlerinde düzenlenen ortak operasyonla Ebu Iyşe ve Kavasımi, kaldıkları yer ablukaya alındıktan sonra öldürüldü" ifadelerine yer verildi.

Baskınlar düzenlendi

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, İsrail ordusu sabahın erken saatlerinde El-Halil kentinde geniş çaplı operasyon düzenledi. Ordu birlikleri, bölgedeki çok sayıda mahalle ve el-Halil Üniversitesi yerleşkelerine de baskınlar düzenledi.

Askerlerin basın mensupları ve Filistin Kızılhaç örgütünün bazı mahallelere girişini engellendiği kaydedildi.

İsrail yönetimi, 12 Haziran'da, Batı Şeria'daki Gush Etzion yerleşim biriminde kaybolan ve 30 Haziran’da cesetleri bulunan 3 Yahudi yerleşimcinin kaçırılmasından sorumlu tuttuğu Amir Ebu Iyşe ve Mervan el-Kavasımi'yi yakalamak için el-Halil kentine çok sayıda baskın düzenlemişti. İsrail ordusu, baskınlar kapsamında Ebu Iyşe ile Kavasımi'nin evini havaya uçurmuştu.