İsrail'den Filistin yürüyüşüne müdahale

İsrail askerlerinin Kudüs’te "Toprak Günü" dolayısıyla yürüyüş yapan Filistinlilere müdahalesinde 1 kişi yaralandı, 4 kişi gözaltına alındı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Filistin Toprak Günü dolayısıyla Gazze Şeridi'nin güney sınırında düzenlenen yürüyüşe İsrail askerleri tarafından ateş açılması sonucu 1 Filistinli yaralandı.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kentinde, İsrail ile Gazze'yi ayıran tel örgülerin yakınında "Filistin Toprak Günü" dolayısıyla  gösteri düzenleyen Filistinli gruba, İsrail askerleri tarafından ateş açıldı. Olayda Filistinli bir genç bacağından yaralandı.  

Yaralı gencin olay yerine gelen ambulansla Han Yunus kentindeki bir hastaneye kaldırıldığı ve tedavi altına alındığı belirtildi.

İsrail ordusundan ise olaya ilişkin bir açıklama yapılmadı. 

Öte yandan, atlı ve yaya askerler, Kudüs’ün Eski Şehri’ne açılan Şam Kapısı ve Salahaddin caddesinde "Toprak Günü" dolayısıyla gösteri yapan Filistinlilere ses bombalarıyla müdahale etti. Müdahaleye direnen 4 kişiyi gözaltına alan İsrail askerleri, eylemcilerin ellerindeki en büyük Filistin bayrağına da el koydu.

Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Heniyye

Gazze'de "Filistin Toprak Günü" dolayısıyla düzenlenen "9. Filistin'in Vazgeçilmezlerini Koruma Konferansı"nda konuşan, Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı İsmail Heniyye,  "Hamas, Gazze Şeridi'nde devlet kurma hedefi peşinde değil, bilakis var olan gücüyle tarihi Filistin topraklarını İsrail işgalinden kurtarmaya çalışıyor" dedi.

Toprak Günü nedir?

İsrail, 30 Mart 1976'da Filistinlilere ait yüzlerce dönüm araziye el koymuştu. Filistin halkı, olayı protesto etmek için genel grev düzenlemiş, protesto gösterilerine katılan Filistinlilere İsrail askerleri tarafından ateş açılması sonucu 6 kişi ölmüş, yüzlerce kişi yaralanmıştı.

Bu nedenle her yıl 30 Mart'ta ''Toprak Günü'' etkinlikleri düzenleyen Filistin halkının bu davranışı, İsrail işgaline karşı direnişin göstergesi olarak nitelendiriliyor.

Bu konularda ilginizi çekebilir