İsrail'den Filistinlilere Kudüs'e giriş yasağı

Filistinlilerin, Eski Şehir olarak bilinen Kudüs'ün sur içi bölgesi ve Mescid-i Aksa'ya girişlerine sınırlama getirildi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İsrail polisi, Eski Şehir olarak bilinen Kudüs'ün sur içi bölgesine girişlere sınırlama getirildiğini bildirdi.  

İsrail polisinden yapılan açıklamada, 2 gün geçerli olacağı belirtilen yasak kapsamında, "İsrail vatandaşı olan, Eski Şehir'de yaşayan, okuyan ve çalışanlarla turistler" dışında kalanların Eski Şehre girmesine izin verilmeyeceği kaydedildi. 

Kararın "2 İsraillinin öldüğü, 2 İsraillinin de yaralandığı saldırıların" ardından alındığı vurgulanan açıklamada, Mescid-i Aksa'ya ise 50 yaş altı Müslüman erkeklerin alınmayacağı ifade edildi. 

Açıklamada, Aksa'ya tüm girişlerin sadece Aslanlı Kapı'dan yapılacağı belirtildi.  

Filistinli bebek yakılarak öldürülmüştü 

Yahudilerin dini günleri nedeniyle Mescid-i Aksa'ya Filistinlilerin girmesinin İsrail tarafından bazen tamamen bazen de kısmen engellemesi nedeniyle 13 Eylül'den beri Kudüs başta olmak üzere Filistin'in farklı kentlerinde gerilim yaşanıyor.  

İsrail polisi, pazar akşamından beri Aksa'ya 50 yaş altı Müslüman erkeklerin girmesine izin vermiyor. 

Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimcilerin ağustosta Nablus kentinin Duma beldesinde Filistinlilere ait bir evi ateşe vermesi sonucu çıkan yangında, 18 aylık Ali Devabişe hayatını kaybetmiş, anne, baba ve 4 yaşındaki kardeşi ağır yaralanmıştı. 

Baba Saad ve anne Riham Devabişe, tedavi gördükleri hastanede yaşamını yitirmişti. 

İsrail'in 1967'den beri işgal altında tutuğu Batı Şeria'da 400 bin, Doğu Kudüs'te 200 bin Yahudi yerleşimci bulunuyor. Uluslararası hukuka göre, bu yerleşim yerleri illegal kabul ediliyor. 

Bu konularda ilginizi çekebilir