21 °C

İsrail'den yeni 50 Şekellik banknot

İsrail, yeni 50 şekellik banknotu yarın tedavüle sürüyor. Yeni banknotların güvenlik ve teknolojide en ileri özelliklere sahip olduğu belirtiliyor

İsrail'den yeni 50 Şekellik banknot

KUDÜS - İsrail'de, yeni 50 şekellik banknotun tanıtımı yapıldı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği "Koruma Hattı" askeri saldırısı nedeniyle bütçede kontrol edilebilecek bir açık oluştuğunu söyledi. 

İsrail Merkez Bankası Başkanı Karnit Flug ile yarın tedavüle sunulacak 50 şekellik banknotun tanıtımı nedeniyle düzenlenen yemekte biraraya gelen Başbakan Netanyahu, Merkez Bankası Başkanı Flug'a, İsrail'in ekonomisinde istikrarı koruduğunu belirterek, teşekkür etti.  

Netanyahu konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: 

"Koruma Hattı operasyonu nedeniyle, ekonomiyi korumak için güvenlik bütçesini arttırmak zorundayız. Bu durum kontrol edebileceğimiz, bizi devirmeyecek bir açık oluşturdu. Bu politikamız olacak ve hep birlikte bu şekilde hareket edeceğiz."  

İsrail Merkez Bankası Başkanı Flug da Başbakan Netanyahu'ya teşekkür etti ve "Yeni 50 şekelllik banknotlar, güvenlik ve teknoloji açısından dünyadakiler arasında en ileri ve tektir" diyerek, yeni tedavüle sürülen banknotu tanıttı. 

Daha önceki 50 şekellik banknotlarla aynı ölçülere sahip yeni 50 şekeller üzerinde Yahudi şair Shaul Tchernikovsky'nin resmi bulunuyor. 

Son bir yıldır dolar karşısında yatay bir seyir izleyen İsrail para birimi şekel, İsrail'in Gazze'ye 7 Temmuz'da başlattığı ve 51 gün süren askeri operasyon süresince dolar karşısında yüzde 6 değer kaybetti. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap