İsrail'den Suriye'ye saldırı

İsrail ordusu, Suriye'de Beşar Esad güçlerine ait bir askeri noktayı vurduğunu duyurdu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamaya göre, Esad güçleri tarafından ateşlenen bir havan topunun İsrail ile Suriye sınırındaki tampon bölgeye düşmesi üzerine sınırda bulunan İsrail askerleri rejim güçlerine ait bir askeri noktayı vurdu.

Suriye tarafından atıldığı ileri sürülen ve İsrail ile Suriye sınırındaki tampon bölgeye düşen havan topunun, Suriye'nin İsrail sınırına yakın bölgede yaşanan iç savaş nedeniyle atılmış olduğu belirtildi.

Açıklamada Esad güçlerine ait askeri noktanın nasıl vurulduğu ve saldırıda kayıp olup olmadığına ilişkin herhangi bir bilgi verilmezken, İsrail ordusunun Suriye iç savaşına müdahil olmadığı belirtilerek "Ancak 1974'te imzalanan Kuvvetlerin Çekilme Anlaşması uygulanmaya devam edecektir." denildi.

Suriye Ordusu ve müttefikleri, ülkenin güneybatısındaki Dera'da 10 Haziran'dan itibaren muhaliflerin elinde bazı noktaları ele geçirmiş, 20 Haziran'da da Rusya'nın hava saldırıları başlamıştı. Ordunun haziranda başlayan operasyonlardan itibaren Dera'nın yüzde 70'inden fazlasını kontrol altına aldığı bildirildi.

                Dera'da son durumu gösteren harita | Kaynak: Al Masdar News

                Kırmızı renk: Suriye Ordusu

                Mavi renk: ÖSO ve diğer muhalifler

                Siyah renk: DEAŞ bağlantılı örgüt

                Sarı renk: İşgal altındaki Golan tepeleri

İsrail'in 1967'deki Altı Gün Savaşları sırasında Golan Tepeleri'ni işgal etmesinin ardından, 1973'te İsrail ve Suriye arasındaki savaş sonrasında Suriye, bölgenin yüzde 5'ini geri almıştı. İki ülke arasında 1974'te oluşturulan tampon bölgede UNDOF, İsrail ve Suriye arasındaki Kuvvetlerin Çekilme Anlaşması'nı izlemek üzere bölgede bulunuyor. UNDOF misyonunda Nisan 2018 itibarıyla Fiji, İrlanda, Hindistan, Nepal ve Gana'dan bin 112 barış gücü görevlisi yer alıyor. 

Bu konularda ilginizi çekebilir