12 °C

İtalya, Türkiye'ye 3 milyar euroluk yardımı bloke ediyor

AB ile Türkiye arasındaki 3 milyar euroluk anlaşma İtalya tarafından engelleniyor.

İtalya, Türkiye'ye 3 milyar euroluk yardımı bloke ediyor

İtalya, Avrupa Birliği'nin (AB) mülteci akışını durdurması karşılığında Türkiye'ye 3 milyar euro vermesini öngören anlaşmayı engelliyor.

İtalya'nın attığı bu adım ülkenin AB içerisindeki hırçın duruşunu yeniden gösterirken, İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Aralık ayında enerji, bankacılık ve göç üzerine yapılan AB zirvesinde Almanya Başbakanı Angela Merkel'i sert bir dille eleştirmişti.

              
Avrupa Birliği'nden iki yetkilinin açıklamalarına göre o dönemden bu yana İtalya, AB'nin Türkiye üzerinden Ortadoğu ve Asya'dan gelen mültecilerin durdurulması karşılığında fon sağlamasına yönelik anlaşmaya karşı olduğunu tekrar tekrar dile getirdiğini belirtiyor.
              
Avrupalı diplomatlardan biri, "Türkiye'ye verilecek fona karşı çıkan yalnızca bir üye var. İtalya'nın bunu neden engellediğini anlamıyoruz" dedi.
              
Diplomatlardan biri, Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'nin konuyu bugün Brüksel'de yapılacak olan AB maliye bakanları toplantısında dile getirmesinin beklendiğini söyledi.
              
AB ile Türkiye arasındaki anlaşma 3 milyar euroluk fonun 1 milyar eurosunun AB bütçesinden, 2 milyar eurosunun da AB üyesi ülkelerden gelmesini öngörüyor.
              
Ulusal fonların, AB'nin bütçe açıklarına dair kuralları çerçevesinde nasıl yapılabileceğine dair görüşmeler devam ediyor.
              
İtalya, Avrupa Komisyonu ile 2016 yılında daha fazla mali genişlik alabilmek konusunda görüşmelere devam ediyor.
              
AB ülkeleri Kasım ayında Türkiye ile yapılan ve geçtiğimiz ay gerçekleşen AB zirvelerinde yardım planına destek verdiklerini açıklamışlardı.
              
AB kaynaklarından biri, "AB şimdi geri adım atıyormuş gibi görünüyor. Ankara ile mülteci akınını durdurmak için güvenilir bir şekilde görüşebilmek adına bu konuyu acil olarak çözmemiz lazım" dedi.
              
İtalyan hükümetinden haberin yazıldığı sırada bir açıklama yapılmadı.

 

Kaynak: Reuters

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.