9 °C

İtalya'dan 'Süreç'e destek metnine onay

Senato, "Türkiye'deki Çözüm Süreci'nin desteklenmesi ve devletlerin toprak bütünlüğüne saygı göstererek, Kürtlerin siyasi özerklik talebinin desteklenmesi" yönünde görüş bildiren metni kabul etti

İtalya'dan 'Süreç'e destek metnine onay

ROMA - İtalya'da, parlamentonun üst kanadı Cumhuriyet Senatosu, hükümete, Türkiye'de hükümetin yürüttüğü Çözüm Süreci'ni desteklemesi yönünde görüş bildiren metni kabul etti.   

Senato'da dün, sağ ve sol partilerden bir grup senatörün, arasında bölücü terör örgütü PKK'nın, AB Terör Örgütü Listesi'nden çıkarılması" önerisinin de bulunduğu IŞİD'e karşı mücadele eden Kürt gruplara yönelik sunduğu öneriler görüşüldü. 

IŞİD'le mücadelede Kürt grupları önemli bir muhalefet kolu

Senato'nun internet sitesinde görüşmeye ilişkin yayınlanan bilgilerde, IŞİD'in genişlemesinin jeopolitikte bölgenin istikrarı açısından ciddi tehdit oluşturduğu buna karşı mücadelede, Kürt grupların önemli bir muhalefet kolunu temsil ettiği ifade edildi.  

Kürtlere siyasi özerklik desteği

En soldan sağ yelpazeye kadar çeşitli siyasi parti gruplarının önerilerinin, hükümetin müdahalesiyle tek bir öneri altında gözden geçirilerek sunulduğu görüşmelerin sonunda Senato, Matteo Renzi başbakanlığındaki hükümete, "Ankara hükümetinin yürüttüğü Çözüm Süreci'nin olumlu şekilde ilerlemesini AB aracılığıyla teşvik etmeyi ve devletlerin toprak bütünlüğüne saygı göstererek, Kürtlerin siyasi özerklik talebinin desteklenmesi" yönünde görüş bildiren metni kabul etti.  

Senato'nun kabul ettiği metnin herhangi bir bağlayıcılığı bulunmuyor.  

Grup önerileri üzerindeki görüşmelerde, IŞİD'e yönelik hava saldırılarının da önemli oranda etkinlik gösterdiği belirtildi. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.