17 °C

İtalya'da seçim öncesi ırkçılığa karşı gösteri

İtalya’da 4 Mart’ta yapılacak genel seçimler öncesinde binlerce kişi, farklı kentlerde düzenlenen gösterilerle ülkede ırkçılığın yükselişini protesto etti.

İtalya'da seçim öncesi ırkçılığa karşı gösteri

İtalya’da 4 Mart’ta yapılacak genel seçimler öncesi tansiyon yükselirken, neo-faşizm ve ırkçılığın yükselişini protesto eden binlerce kişi meydanlara indi.

Bu yükselişin seçimlerin sonuçlarına yansımasından endişe duyanlar, başkent Roma ile finans ve moda kenti Milano başta olmak üzere bazı kentlerde protestolar düzenledi.

Roma'da 100 bin kişi yürüdü

Faşizme direnen İtalyan Ulusal Partizanlar Derneği’nin (ANPI) çağrısıyla 100 bin kişinin katıldığı belirtilen ve üç binin üzerinde kişiden oluşan kolluk kuvvetlerinin harekete geçirildiği dünkü Roma protestosu, en büyük gösteriye sahne oldu. Göstericiler, “Bir daha asla faşizm ve ırkçılık olmayacak” sloganları attı. Repubblica Meydanı’ndan başlayan yürüyüş, Popolo Meydanı’nda son buldu.

Kortejin ulaşması üzerine Başbakan Paolo Gentiloni ile iktidardaki koalisyonun çatı partisi Demokrat Parti’nin (PD) lideri ve Eski Başbakan Matteo Renzi ve bazı bakanlar da meydana geldi. Başbakan Gentiloni, yağmura rağmen bu kadar kişinin “anlamlı” bir amaç için toplanmasının kendilerine güven verdiğini ve burada çok güzel bir Anayasal mesaj verilmekte olduğunu söyledi. 

Renzi de, her türlü şiddete karşı birlikte mücadele etmek gerektiğini belirtti. Oylarının git gide eriyerek, son yapılan anketlerde yüzde 27’ye kadar gerilediği görülen PD'nin, başbakan adayı Renzi başta olmak üzere, gösteriye yoğun katılım göstererek, sandıkta desteğini artırma çabası içinde olduğu yorumları yapılıyor.

Kaynak: DHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap