8 °C

Japonya'da deprem ve tsunami felaketi

Japonya'nın Sendai plajında 200-300 ceset bulunduğu bildirildi.

Japonya'da deprem ve tsunami felaketi

TOKYO/ANKARA - Japonya'nın kuzeyinde 8.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin ardından tsunaminin vurduğu ülkede ölü sayısı her geçen dakika artarken Sendai plajında 200-300 ceset bulunduğu bildirildi.

Jiji haber ajansı, plajda 200-300 cesedin bulunduğunu duyurdu. Polis ise Sendai bölgesinde 200-300 cesedin bulunduğunu doğruladı. Ölenlerin, 10 metre yükseklikteki dev dalgaların vurduğu bölgenin sakinleri olduğu tahmin ediliyor.

Yaklaşık 300 kişi öldü

Japonya'da meydana gelen 8,9 büyüklüğündeki deprem ve depremin yol açtığı dev dalgalarda can kaybı sayısının en az 288 olduğu, 349 kişinin de kaybolduğu bildirildi.

Polis, yalnızca ülkenin kuzey ve doğusunda 88 kişinin öldüğünü açıkladı. Polis, Miyagi bölgesindeki Sendai plajında da 200 ila 300 ceset bulunduğunu, ülke genelinde 349 kişinin kaybolduğunu belirtti.

Deprem ve tsunamiden ilk görüntüler

Tsunami'den önce haberi geldi

Petrokimya tesisinde büyük patlama

Japonya'da bir petrokimya tesisinde büyük bir patlamanın meydana geldiği bildirildi. Japon Kyodo haber ajansı, patlamanın Sendai bölgesindeki tesiste meydana geldiğini duyurdu.

Kyodo, ayrıca 8,9 büyüklüğündeki depremin yol açtığı tsunamiden sonra, ülkenin kuzeydoğusundaki Miyagi bölgesinde bir yolcu treniyle irtibatın kesildiğini aktardı.

Tsunami Hawaii kıyılarında

İhracat için bekleyen araçlar birbirine girdi

Karangetang volkanı faaliyete geçti

GSM operatörlerinden Japonya'daki müşterilerine destek

Dışişleri Bakanlığı Çağrı Merkezinden bilgi verilecek

Japonya'da yakınları bulunanların, Dışişleri Bakanlığı Çağrı Merkezinden bilgi alabileceği belirtildi.

Bakanlıktan yapılan duyuruda, yakınlarına ulaşmakta güçlük çeken vatandaşların Çağrı Merkezinin (0312) 292 29 29 numaralı telefonunu 24 saat arayabileceği belirtildi.

Havaalanı sular altında

Dalgalar Sendai Havaalanı'nı da yuttu.Yüksekliği 10 metreye yaklaşan dalgalar nedeniyle kullanılamaz hale gelen havaalanında bulunanlar, binanın çatısına çıkarak kendilerini güvene aldı.  

100 kişilik gemi tsunamiye kapıldı

Sony 6 fabrikasını kapattı

Kyodo haber ajansına göre, elektronik devi ve ülkenin en büyük ihracatçı şirketlerinden Sony, depremden sonra 6 fabrikasını kapattı. 

Tokyo'daki Mizuho Research Institute'den Yasuo Yamamoto, depremin ve tsunaminin etkilediği ülkenin kuzeydoğusundaki otomobil ve yarı iletken fabrikaların zarar görmesinin olumsuz ekonomik etkileri olacağını ifade etti.

Electric Power Development şirketi de Yokohama bölgesinde Isogo termal elektrik santralindeki çalışmaları durdurdu.

Petrol fiyatlarını düşürdü

Öte yandan deprem, uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarının da yönünü aşağı çevirdi.

ABD ham petrolünün varil fiyatı nisan ayı teslimi Asya'daki işlemlerde düne göre 1,30 dolar azalışla 101.40 dolardan satılıyor.

Petrol rafinerisinde yangın çıktı

Şiddetli deprem ülkedeki sanayi ve enerji tesislerine de zarar verdi. Tokyo yakınlarındaki Chiba bölgesindeki bir petrol rafinerisinde yangın çıkarken, sarsıntı nedeniyle Honda'ya ait bir fabrikanın duvarının yıkılmasıyla bir kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor. 

Nükleer istasyonlar otomatik olarak durdu

Birçok nükleer istasyon depremle birlikte otomatik olarak faaliyetlerini durdururken çelik üreten bir fabrikada daha yangın çıktı.

Dalgalar araba ve tekneleri sürükledi

Depremin merkez üssü Tokyo'ya 324 km uzaklıkta olmasına rağmen etkisi başkentte fazlasıyla hissedildi. Depremin ardından tsunaminin vurduğu şehirlerde arabalar ve tekneler 4 metrelik dalgalarla sürüklendi.

Japon medyası, deprem ve depremin yol açtığı dev dalgalarda 19 kişinin öldüğünü duyurdu.

Kızılay yardım gönderiyor

Türk Kızılayından yapılan yazılı açıklamada,  "Türk Kızılayı, bölgedeki gelişmeleri ilgili ülkelerin Kızılhaçları ile koordineli olarak yakından takip ediyor. Türk Kızılayı-AKUT'tan bir, Türk Kızılayından iki afet müdahale uzmanından oluşan üç kişilik öncü ekip, Türk Kızılayı tarafından saat 17.50'de İstanbul'dan Japonya'ya doğru yola çıkarılıyor" denildi.

ABD depremin 8.9 şiddetinde olduğunu açıkladı

Depremin büyüklüğü önce 7.9 olarak açıklanmıştı ama ABD Jeoloji Kurumu depremin büyüklüğünün 8.9 olduğunu belirtti.

Japonya'nın kuzeydoğusunda, 8.9 büyüklüğündeki depremin ardından 4 artçı deprem meydana geldi.

NHK televizyonu, 8.9 büyüklüğündeki depremin, başkent Tokyo'daki binaları salladığını ve "çok sayıda yaralı" olduğunu duyurdu.

NHK kanalı, Fukushima bölgesindeki Onahama kentinde araçların, evlerin ve binaların tsunamiyle sürüklenip götürüldüğü görüntüleri yayınladı. 

Japonya'nın doğu kıyısını vuran 8,9 büyüklüğündeki deprem sonrasında meydana gelen 4 metre büyüklüğündeki tsunaminin yıkıcı etkileri oldu.

Yüzyılın en şiddetli depremleri

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.