5 °C

Japonya'da yine radyoaktif sızıntı

Japonya'da bulunan Fukuşima nükleer santralinde yeniden radyoaktif su sızıntısı olduğu tespit edildi

Japonya'da yine radyoaktif sızıntı

BONN- Japonya’da daha önce depremde hasar gören Fukuşima nükleer santralinde yeniden radyoaktif su sızıntısı olduğu tespit edildi.

Deutsche Welle'de çıkan habere göre, en az 100 ton zehirli suyun sızdığı belirtiliyor.

Fukuşima nükleer santralindeki yeraltı soğutma havuzlarından birinden yaklaşık 100 ton radyoaktif suyun sızdığı bildirildi.

Sızıntının çarşamba gecesi tespit edildiğini ve ardından sızıntının hemen durdurulduğunu belirten Tepco firması yetkilileri, sızan zehirli suyun denize kadar ulaşmadığını dile getirdi.

Nükleer santrali işleten Tepco firması, gerekli önlemlerin alındığını belirterek sızıntı nedeniyle kamuoyundan özür diledi.

Çalışanların dikkatsizliği nedeniyle sızıntının yaşandığını kaydeden yetkililer, sızıntının radyoaktif suyun yanlışlıkla zaten dolu olan bir havuza boşaltılması sırasında meydana geldiğine işaret etti.
Sızan suyun 700 metre uzaklığa kadar ulaştığı belirtildi.

Japonya'da 11 Mart 2011'de meydana gelen deprem ve depremin yol açtığı tsunami, Fukuşima nükleer santralinde ağır hasara yol açmıştı.

Başkent Tokyo'ya 200 kilometre uzaklıkta bulunan santralden tonlarca radyoaktif su sızmış ve radyoaktif tehlike nedeniyle santralin çevresindeki yerleşim yerleri tahliye edilmişti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.