8 °C

Japonya'nın balina avını durdurması istendi

BM'ye bağlı Uluslararası Adalet Divanı, Japonya'nın Antarktika'da yürüttüğü balina avının geçici olarak durdurulmasını istedi

Japonya'nın balina avını durdurması istendi

LAHEY - Japonya’nın uluslararası anlaşmalara uymayarak ticari amaçla balina avladığını ileri süren Avustralya, Birleşmiş Milletlere (BM) bağlı Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’ndan bu konuda karar almasını talep etmişti. 

Avusturalya’nın girişimiyle açılan davayı ele alan Adalet Divanı, bu konuda uluslararası anlaşmalara aykırı hareket edildiğine karar verdi. Japonya’nın Antarktika’da bilimsel araştırma için gerekenden fazla balina avladığını ve ticari amaç güdüldüğünü belirten mahkeme, bunun uluslararası anlaşmalara uygun olmadığı sonucuna vardı.

Japonya, daha önce bağlayıcılığı bulunan mahkemenin alacağı karara uyacağını açıklamıştı.

Avustralya, Japonya’nın ticari amaçlı avlanma yasağı bulunan balinalarla ilgili çevre örgütlerince de eleştirilen ısrarını 2010 yılında Adalet Divanı’na taşınmıştı. 

Dünyada 1986 yılından bu yana balina avına sadece bilimsel amaçlı izin veriliyor. Japonya’nın bu haktan hareketle yılda ortalama 1000 kadar balina avladığı ve bunların etlerini sattığı belirtiliyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.