25 °C

Japonya'nın ihracatı artışını sürdürüyor

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi Japonya'da ihracat üç aydır yükselişte. Ülkenin Şubat ihracatı yüzde 45 arttı

Japonya'nın ihracatı artışını sürdürüyor

TOKYO - Japonya'nın ihracatı Şubat ayında yüzde 45,3 arttı.

Maliye Bakanlığı, geçtiğimiz ay ihracatın bir yıl önceye göre yüzde 45,3 artarak, 5,13 trilyon yen (56,7 milyar dolar) olduğunu açıkladı. Dünyanın ikinci büyük ekonomisi Japonya'nın ihracatı yıllık bazda arka arkaya üç aydır yükseliyor.

Araç ihracatının yüzde 117, elektronik teçhizatın yüzde 46 ve genel makina ihracatının yüzde 31,5 yükseldiği Şubat ayında, Japonya'nın Asya'ya ihracatı geçen yıla göre yüzde 56 artışla 2,78 trilyon yen (30,7 milyar dolar) oldu.

Japonya'nın en büyük ticari ortağı Çin'e ihracatı yaklaşık yüzde 48, ikinci büyük ihracat pazarı ABD'ye araç ihracatı ise iki kattan fazla artış kaydetti.

Batı Avrupa'ya ihracatı yüzde 20 ve Orta Doğu'ya ise yüzde 19 artan Japonya'nın aynı ayda ithalatı ise yüzde 29,5 yükselişle 4,48 trilyon yen olurken, 651 milyar yen dış ticaret fazlası verdi.

Bütçe'ye onay

Japon arlamento da, Nisan ayında başlayacak gelecek mali yıl için 92,3 trilyon yenlik (1 trilyon dolar) bütçeyi onayladı.

Parlamento sözcüsü Yoshinori Taoka, ay başında parlamentonun alt kanadında kabul edilen bütçenin parlamentonun üst kanadında da kabul edildikten sonra onaylandığını açıkladı.

Japonya, bütçeye mali kaynak için 44 trilyon yen tahvil çıkaracak. Sanayileşmiş ülkeler arasında en fazla borcu olan Japonya'nın, borcu Uluslararası Para Fonuna (IMF) göre, gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 218,6'sına ulaşmış bulunuyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap