26 °C

Kalıcı ateşkes müzakereleri bu ay başlayacak

İsrail ile Filistin arasındaki dolaylı müzakereler bu ay başlayacak

Kalıcı ateşkes müzakereleri bu ay başlayacak

KUDÜS - İsrail Savunma Bakanlığı Siyasi ve Güvenlik Komitesi Başkanı Amos Gilad, İsrail ile Filistin arasındaki dolaylı müzakerelerin bu ay başlayacağını bildirdi.

İsrail devlet televizyonuna konuşan Gilad, taraflar arasında Gazze'deki ateşkesin kalıcı hale getirilmesi için yapılacak müzakerelerin bu ay başlayacağını söyledi. 

Kahire'de yürütülen müzakerelerde İsrail'i temsil eden heyetin üyesi olan Gilad, Hamas'ın silah bırakma konusunda taviz vermeyeceğini ancak şu aşamada kendisini yeniden silahlandırmayacağı ya da tünel inşa etmeyeceğini kaydetti.

Eylül ayı başında Mısırlı resmi bir heyet, ateşkes anlaşmasının dolaylı müzakerelerin başlaması ve inşaat ile yardım malzemelerinin Gazze'ye girişiyle ilgili maddelerinin uygulanıp uygulanmadığını takip etmek üzere Batı Şeria'nın Ramallah kentinde yetkililerle bir araya gelmişti. 

İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye, 7 Temmuz'da havadan ve denizden, 17 Temmuz'da ise karadan saldırıya geçmişti. Daha sonra orduyu karadan geri çekerek hava saldırılarını sürdüren İsrail, 26 Ağustos'ta, Mısır'ın arabuluculuğundaki görüşmelerde varılan ateşkesle saldırılarına son vermişti.

İsrail'in 51 gün süren saldırılarında 2 bin 156 kişi hayatını kaybederken, 11 binden fazla kişi yaralandı, 17 bin 200 ev, 73 cami ve 24 okul tamamen yıkılırken, binlerce bina da zarar gördü.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap