10 °C

Katalonya yarın 'bağımsızlık sınavına' girecek

Katalonya özerk yönetim hükümeti, Anayasa Mahkemesi'nin durdurma kararına rağmen 9 Kasım'da bağımsızlık yanlısı gayri resmi halk oylamasına gitmekte kararlı gözüküyor.

Katalonya yarın 'bağımsızlık sınavına' girecek

BARCELONA –  İspanya'nın doğusundaki Katalonya özerk yönetim hükümeti,  Anayasa Mahkemesi'nin durdurma kararına rağmen 9 Kasım'da bağımsızlık yanlısı gayri resmi halk oylamasına gitmekte kararlı gözüküyor.

Katalonya özerk yönetim hükümeti Dışişleri ve AB Genel Sekreteri Roger Albinyana, "Sürecin henüz yarısındayız, daha önümüzde 2 yıl var. Pazar günkü sadece Katalonya'nın ifade özgürlüğü ve katılım sınavı olacak" dedi.

Albinyana, Anayasa Mahkemesi'nin geçici durdurma kararına rağmen İspanyol hükümetinin itirazıyla ilgili nihai kararını vermediğini savunarak, "Biz meşru ve resmi bir halk oylaması olduğunu düşünüyoruz. Pazar günü Katalonya'nın 947 belediyesinin hemen hemen hepsinde seçim masası olacak. Katalanlar pazar günü özgür bir şekilde sandığa giderek Katalonya’nın siyasi geleceğine ilişkin oyunu kullanacak. Bu sürecin meşruluğu hakkında bir tartışma yok" dedi.

İspanyol güvenlik güçlerinin, 9 Kasım'da olası bir müdahalesi iddialarını olası görmeyen Albinyana, "Eğer İspanyol jandarması seçim merkezlerine girip sandıkları çıkarırsa bu İspanya'nın demokratik yapısıyla bağdaşmaz" görüşünü savundu. 9 Kasım'daki halk oylamasında katılımın, en belirleyici unsurlardan biri olacağını kaydeden Albinyana, "Katalonya'da son halk oylamalarına katılım genelde yüzde 50’nin altında oldu. O yüzden büyük bir katılım beklenemez. Ama şu da bir gerçek ki Katalonya halkının yüzde 80'i geleceğine karar vermek istiyor. Eğer pazar günü seçimlerde (evet) kazananların oranı yüzde 51'i geçerse biz İspanyol devleti ile müzakere yapma denemelerimize devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

"Katalonya'da özel ve Avrupa'daki benzerlerinden bağımsız bir süreç var. Ancak bu istikrarsızlık ve şüphecilik uzun süremez. Şu anda sürecin yarısındayız ve 2 yıl daha süreceğini tahmin ediyorum" diyen Albinyana, "Katalonya'da endişe yaratan ve istikrarsızlık doğuran bir süreç yaşanıyor. İspanyol hükümeti bu zamana kadar hiçbir şey yapmadı. Siyasi bir meseleye siyasi hiçbir çözüm getiremeyen İspanyol hükümeti son 2 yıldır sadece süreci bloke etmeye ve baskı kurmaya çalıştı. Bir ankete göre, İspanya merkez hükümetinin bu tutumu sayesinde Katalonya'da her gün 400 kişi daha kendini bağımsızlıkçı ilan ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

Katalonya özerk yönetimi hükümetinin dış politikadaki temsilcisi, "tek taraflı bağımsızlık ilan edilmesinin" sadece bir opsiyon olarak kenarda tutulduğunu, Katalonya hükümetinin şimdilik bu opsiyonun tarafı olmadığını savunarak, pazar günkü halk oylamasında 'evet'in kazanması halinde İspanyol hükümetinin önüne getirecekleri siyasi opsiyonların "müzakere için son tarih ve uluslararası toplumdan arabuluculuk istemek" olabileceğini söyledi. Mevcut durumda Katalonya'nın İspanya'nın topladığı toplam verginin yüzde 24'ünü karşıladığını ancak sadece yüzde 9'unu geri alabildiğini kaydeden Albinyana, "Katalonya her zaman İspanya'nın geri kalanı ve AB ile dayanışma içinde olmuştur ama şu da bilinmelidir ki dayanışmanın bir sınırı vardır" dedi.

Katalonya'daki ekonomik durumu, "Kamusal finansman daha sağlıklı hale getirilse de halen kötü. Katalonya'nın bütçesi son 3,5 yılda yüzde 20 azaldı. Diğer yandan İspanya'da yüzde 25 olan işsizlik oranı Katalonya'da yüzde 19. Ama öncelikli endişemiz işsizlik çünkü yüzde 19 da çok yüksek. Dış yatırım, İspanya genelinde olduğu gibi Katalonya'da da düştü" diye konuşan Alinbaya, "Ancak özerk yönetim olarak ekonomik krizle, işsizlikle mücadelede elimizde çok fazla alet yok. İspanya merkez hükümeti ekonomik kriz gerekçesiyle Katalonya dahil birçok özerk yönetimde siyasi yetkileri azalttı" değerlendirmesini yaptı.

Albinyana, AB'nin şu anda Katalonya'nın olası bir bağımsızlığına soğuk baktığını ancak bunun kalıcı olmayacağını savunarak, "Katalonya'nın bir devlet olması halinde Avrupa'nın gerçeği bu yeni duruma kapıyı kapatmayacaktır. Ayrıca, Katalonya AB üyesi olması halinde kendi çıkarlarını daha iyi savunacaktır" dedi. 

Albinyana, normalde 2016 Kasım ayında olması gereken Katalonya'daki yerel seçimlerin erkene alınmasına ilişkin henüz bir karar alınmadığını ancak bu durumun bir iki hafta içinde netlik kazanabileceğini söyledi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.